Doğum Sonrası Depresyon | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
 

Doğum Sonrası Depresyon

Doğum kadınlar için oldukça özel ve çok önemli bir olgudur. Postpartum depresyon olarak da isimlendirilmektedir. Doğum öncesi ve doğum sonrası kadınlarda birçok değişimler gözlenir. Doğum sonrası bebeğini kucağına aldıktan sonra kadınlar için bambaşka bir hayat başlar. Çoğu kadın için bu dönem rüya gibiyken bazı kadınlar bu sürece zor adapte olur ve sancılı geçirir. Aileye katılan ve eve yeni gelen bir bireyin varlığına alışmak bazı kadınlar için hiçte kolay olmayabilir. Bu durum zihinsel ve duygusal olarak değişikliklere yol açar.

Zihinsel ve duygusal durumu olumsuz yönde etkileyen bu durumlar melankoli, depresyon ve psikoz olarak gruplanırlar. Doğum yapan kadınların ortalama % 85’inde doğumdan sonra melankolik bir durum gözlenebilir. Uzmanlar tarafından bu durum doğumun bir parçası olarak gözükmektedir. Doğum sonrası melankoli hali doğum yapılan ilk haftada görülür.

Çiçeği burnunda annelerde bebeğinde etkisi ille uyku problemleri oluşmaya başlar. Daha sonrasında ağlama krizleri, üzgün görünme, halsizlik, baş ağrıları, dikkat dağınıklığı, şaşkınlık ve iştahsızlık problemleri görülür.

Doğum sonrası depresyon genelde 1 ila 2 hafta sürer. Bu tip depresyonun bu süre içerisinden iyileşmesi için en başta eşin ve ailenin büyük desteğine ihtiyaç duyulur. Bu süreçte babanın anlayışlı olması gerekir. Doğum sonrası depresyon bu süreden daha fazla sürerse profesyonel bir yardım alınması gerekir. Kadınların bir kısmında görülen doğum sonrası depresyon melankoliden daha farklı ve ciddi bir durumdur. Ancak bazı kadınlarda bu süre 6 haftaya kadar uzayabilir.

Doğum sonrası yaşanan depresyonun tam olarak nedeni bilinmiyor. Fakat hamilelik ile ilgili yaşanan hormonal değişikliklerin büyük etkisi olduğu gözükmektedir. Depresyonun nedeni bebeğe karşı duyulan aşırı sorumluluk duygusuna da bağlı olabilir. Bebeğin anneye olan ihtiyacı anne üzerinde çok fazla baskı ve stres oluşturabilir. Doğum sonrası yaşanan ekonomik sorunlarda anne üzerinde içinde çıkılamayacak bir hal alır. Doğum sonrasında anne kadar babanın da sorumlulukları başlar. Bebek öncesinden de anneye karşı olan karşılık daha da artar.

İlk defa anne ve baba olan çiftlerde doğum sonrası depresyon daha sık gözükür. Doğum sonrası ilk 5 gün sancılı geçse de sonrasında şikayetler azalır ve birey  annelik duygusunu yaşamaya başlar. Fakat daha uzun süren durumlarda profesyonel yardım almayı ihmal etmeyiniz.

Tavsiye Edilen Konular:

Konuyla İlgili Etiketler:

Bir Cevap Yazın