Akupunktur Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
 

Akupunktur Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir


Uzakdoğu’da yaklaşık 5.000 yıldır uygulanan en eski tedavi yöntemlerinden biridir. Çin’de ortaya çıkan akupunktur, ince metal iğneleri bedenin belirli yerlerindeki dokulara batırıp belli sürelerle oralara bırakmaya dayanır. Çinlilerin kullandıkları, uzunlukları 4-10 cm arasında değişen gerçek akupunktur iğneleri çeliktendir. Saplarıysa bakır bir telin sarılmasıyla oluşur. Tutmayı kolaylaştırmak için bir baş bölümü bulunan altın, gümüş ya da çelikten yapılmış 2-5 cm uzunluğunda daha küçük iğneler de vardır.

 

İğnelerin bedenin belli noktalarına yerleştirilmesi, Çinlilerin ortaya attıkları bir kurama göre yapılır: Her canlı yaratıktan, birbirini bütünleyen bir erkek(Yang) ve bir dişi(Ying) gücün oluşturdukları bir yaşam enerjisi akısı geçer; söz konusu güçler, yıldan yıla, mevsimden mevsime, günden güne hatta saatten saate değişikliğe uğrar. Aralarında bir denge varsa insan sağlıklıdır; denge bozulursa, çeşitli hastalıklar ortaya çıkar. Enerji akısı; bedeni, bakışımlı olarak dağılmış on bir çizgi ya da meridyene göre dolaşır. Bu meridyenlerin her biri bir organa denk düşer ve onun adıyla anılır.(böbrek, mide, karaciğer v.b.) Her meridyenin üstünde akupunktur yapılacak noktalar yer alır.(Bu noktalar akupunktur uzmanlarına göre 300-800 arasında değişir, hatta 800’den de çok olabilir.) On ikinci bir meridyense, kan dolaşımı ile ilgilidir. Ayrıca bakışımlı olmayan sekiz meridyen daha vardır; bakışımlı çizgilerle kesişen bu meridyenlerde noktalar bulunmaz, yalnızca enerji taşımada aracılık görevi üstlenirler. Organizmanın işlevlerinden biri dengesini yitirdiğinde, teşhis sırasında seçilen noktalara iğneler batırılarak, söz konusu işlev üstüne etki yapılır. İğneleri kullanmanın iki yolu vardır: organda bir enerji yitimi görüldüğünde (güçsüzlük, yetersizlik), güçlendirme yöntemi kullanılır. Organda enerji fazlası görüldüğünde (aşırı büyüme, spazm, kasılma), dağıtma yöntemine başvurulur. Her meridyen üstünde, ayrıca enerjinin en yüksek düzeyde olduğu bir kaynak noktası yer alır.

 

AKUPUNKTURDAN NE TÜR SONUÇLAR ALINABİLİR?

 

Akupunkturdan en başarılı sonuçların alındığı alanlardan biri, toksin gidermedir. Bu alanda akupunktur iki amaçla kullanılır: Toksin kesildiği zaman ortaya çıkan bozuklukları yenmede hastaya yardımcı olmak; daha sonra, hastayı korumak ve güdülerini güçlendirmek. Buna uygun olarak, akupunktur iğneleri yalnızca batırılıp bırakılabileceği gibi, elle ya da elektrikle de uyarılabilir. Bu uygulamalar, bir kez yapılabileceği gibi, birer hafta hatta birer gün arayla birçok kez de yapılabilir. Ancak tedaviye hastanın da yardımcı olması gerekir. Toksin giderme konusunda, özellikle kısa sürede iyileştirilebilecek durumlarda, akupunktur son derece etkili olmakla birlikte, büyük bir toplumsal sorun olan uyuşturucu madde kullanma alışkanlığının giderilmesi uzun süreli bir tedavi gerektirdiğinden, bu konuda akupunktur diğer tedavi yöntemleriyle birlikte kullanılırsa daha etkili olur.

 

-Akupunktur İle Sigarayı Bırakma

 

Akupunktur özellikle tütün kullanmanın yarattığı toksinleri gidermede etkilidir. Yüze yerleştirilen iğneler, tütün içen kişinin tat alma ve koku alma duyularını geliştirir. Kol ya da bacak uçlarına yerleştirilen iğnelerse, sinirliliği azaltır. Böylece hasta yavaş yavaş tütün kullanma alışkanlığından vazgeçmeye başlar.

 

-Akupunktur İle Alkol Tedavisi

 

Akupunktur, alkol alışkanlığının giderilmesinde de, hastayı yatıştıran, ona huzur veren bir yöntemdir. Ayrıca hastada alkollü içkilere karşı bir tiksinti de uyandırabilir. Bu alanda uygulanan teknik, tütün alışkanlığının giderilmesinde uygulanan teknikle aynıdır; ama uygulamaların daha yakın aralıklarla yapılması gerekir.

-Akupunktur İle Zayıflama

Akupunktur, diyet yapmayı kolaylaştırarak kişinin daha çabuk zayıflamasını sağlar. Hastanın iştahını düzenler ve kişi daha az yemek yeme ihtiyacı duyar. Akupunktur mide asit salgısını düzenler ve böylece kişi diyet esnasında mide yanması gibi sorunlarla karşılaşmaz. Halsizliği ve bitkinliği önleyerek kişiye enerji verir. Akupunktur serotonin ve endorfin seviyelerini artırarak diyet sırasında kişiye huzur verir.

 

Tavsiye Edilen Konular:

Konuyla İlgili Etiketler:

Bir Cevap Yazın