Bi Polar Kişilik Bozukluğu Nedir? | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
 

Bi Polar Kişilik Bozukluğu Nedir?

Bi-polar ( iki uçlu ) toplumda manik-depresif hastalık olarak bilinir. Nüfusun %1 ila %2 sinin etkilendiği ciddi bir duygu durumu bozukluğudur. Bi-polar rahatsızlığı iki uçludur. Yani kişinin duygu durumu oldukça farklıdır. Duygu durumunun bozukluğundan dolayı taşkınlık ve çökkünlük arasında değişiklik gösterir. Maniden depresyona aşırı derecede iki uç arasında değişiklik gösterebilir.

Hastalar kendini çok mutlu hissederken aniden çok mutsuz son derece üzgün ve umutsuz hissedebilir. Epizod yani manik atak kırasından kişi aşırı derecede mutludur yani iritabl dır. Hasta depresif atak geçirdiği sırada ise dünyası başına yıkılmış gibi hisseder. Aniden gelen üzüntü onu umutsuzluğa sürükler.

Manik ataklarda kişinin duygu durumunda bir sorun olmayabilir.

Bi polar rahatsızlık yani duygu durumundaki dalgalanmalar saatler, günler, haftalar ya da aylarca sürebilir.

Bi-polarda gözüken iniş ve çıkışları sağlıklı kişilerde gözüken iniş-çıkışlar ile karıştırmamalıyız. Sağlıklı kişilerinde duygu durumlarında inişler ve çıkışlar olabilir. Bunlar günlük yaşantının getirilerine göre normal karşılanabilir. Ancak çok şiddetli bir şekilde duygu durumunda değişiklikler gözükmeye başlıyorsa mutlaka uzmanından yardım alınmalıdır.

Bi-polar rahatsızlıklar duygu durumlarındaki şiddetli değişiklikler nedeniyle yaşamı tehlikeye sokabilir. Yaşamı olumsuz yönde etkileyecektir.

Bipolar bozukluklar her yaşta olabilir. Fakat ergenlik dönemlerinde yada erişkinlik dönemlerin başlarında oldukça sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Fakat toplumda bi-polar bir rahatsızlık olarak görülmediğinden dolayı kişiler yıllarca bu hastalıkla mücadele etmek zorunda kalır. Bi-polar mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavi edilmediğinde kişiyi alkol ve madde kullanımına doğru sevk edecektir.

Duygu durumu bozulmuş kişiler hayatlarının her alanında başarısızlık gösterebilir. Gerek sosyal hayatını gerek iş hayatını olumsuz etkileyen bi-polar kişiyi intihara sürükleyecektir. Ve yıkıcı sonuçlar doğuracaktır.

Oysa ki doğru konulmuş tanı, etkili tedavi ve uygun destekle, bi-polar bozukluğu olan pek çok kişi duygu durum dalgalanmalarında denge sağlayabilmektedir. Bu sayede normal, üretken ve tatmin edici yaşam sürdürebilmektedir.

Tavsiye Edilen Konular:

Konuyla İlgili Etiketler:

Bir Cevap Yazın