Bilinçaltı ve Motivasyon Olgusu
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
 

Bilinçaltı ve Motivasyon Olgusu

Hayata karşılaştığımız birçok olaya verdiğimiz tepkiler ve aldığımız kararlar; mantık ve bilinçaltı yargıları ile şekillenmektedir. Örneğin, bir pazar sabahı erken bir saatte koşmak isteyen bir kişi sabah bu fikrini nasıl eyleme geçirir?

Binlerce bilinmeyenden oluşan insan beyni bu kararı alırken önce olaya Fayda- Zarar başka bir deyişle Ödül-Risk penceresinden mantıksal bir açıdan yorumlar. Kısa bir özetle, örneğimizde havanın soğuk olması, yorgunluk gibi risklerin yanında sağlık gibi ödüller yer almaktadır. Ancak birçok zaman Ödül-Risk ilişkisi beynimizin net mantıksal karar alamayacağı kadar karmaşıktır. İşte bu noktada sezgilerimiz yani bilinçaltı yargılarımız devreye girer. Net bir mantıksal açıklama yapmaya ihtiyaç duymadan sabah koşmaktan keyif alacağımızı hissederiz. Ya da aksi durumda gerçekleşebilir. İşte bu bilinçaltı tarafından insanı tetikleyen, çoğu zaman aldığımız kararlardaki en önemli olgudur. Bu olguyu Motivasyon-Demotivasyon kelimeleri ile tarifleriz. Bir başka örnekte, sınava çalışmakta olan öğrenci mantığı Ödül algısını yeteri kadar oluşturamadığı durumda, bilinçaltında yerleşik olan motivasyon ya da demotivasyon ilgili kararı verecektir. Eğer çalışmanın kişi için olumlu sonuç vereceği olgusu bilinçaltında yer edinmişse, öğrenci Ödül algısının mantıksal sonucunu çok irdelemeden çalışma kararı verecektir. Bu örnek kültürel faaliyetler, çalışma, eğitim gibi hayatın her alanı için genişletilebilir.

Bilinçaltına yerleşmiş olgular, yargılar istediğimiz doğru kararlarını almamız ve eyleme dönüşmemiz konusunda bize bariyer oluşturmaktadır. Kalabalık bir ortamda yaptığımız bir konuşmanın başarılı olması için çok heyecanlanmamak gerektiğini mantıksal olarak düşünürüz, biliriz ancak bilinçaltına yerleşmiş olan birçok yargı bize çok farklı kararlar aldırabilir.

DeğişimeHazırım.com tarafından oluşturulan Bio-Frekans telkinleri olumlamalar ile bilinçaltı bariyeri yıkarak kişinin Ödül algısını arttırmakta ve doğru karar vermesine yardımcı olmaktadır.

Tavsiye Edilen Konular:

Konuyla İlgili Etiketler:

Bir Cevap Yazın