Bilinçaltı - Devasa Bir Arama Motoru | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
 

Bilinçaltı – Devasa Bir Arama Motoru

Bilinçaltı Dev Bir Kütüphanedir

Bilinçaltı anarahminden, bugüne edindiğimiz tüm mesaj kalıplarını barındıran devasa bir kütüphane niteliğindedir. Bilinçaltının temel taşları basit söylem kalıplarından oluşmaktadır. Sözkonusu söylem kalıpları tecrübe ettiğimiz olgular, üçüncü kişilerden gelen geri dönüş mesajları gibi bir çok kaynaktan mesajı emerek çalışan, organik bir arama motoruna benzetilebilir. Hipnoz deneyleri, bilinçaltının gücünü ve bilinçli zihne kıyasla devasa arşiv kapasitesini anlamak için bize geniş olanaklar sağlar.

Örneğin eşyalarla dizayn edilmiş bir odada bir dakika bulunduktan sonra, odada bilinçlice dikkat etmediğiniz cisimleri, hipnoz anında hatırlarsınız. Birey bu durumdayken, çok kısa bulunduğu ortamın bir çok detayını rahatlıkla aktarabilir.

Bir imajın içine gizlenmiş ikinci bir imajı bilinçli olarak farketmesek de, 0,05 saniye gibi kısa bir süre bakılan bu resmin, içinde gizlenen diğer imajın bilinçaltı tarafından edinildiğini, beyin elektro hareketlerini inceleyerek görebiliriz. Subliminal rekamların, pazarlama alanında yaygın kullanılmasının nedeni işte bu bilgi sermayesine dayanmaktadır.

 

Bilinçaltı Bilinçli Zihnin Gözüdür

En küçük detaylar, tarih kompartımanları bilinçaltında saklı tutulur. Bilinçaltı “değerli” bulduğu mesajı bilinçli zihne verme yeteneğine sahiptir ki, sözkonusu “değer” kavramı bilinçaltının edindiği mesajların oluşturduğu algı şablonları ile ilgilidir. Bu nedenle görecelilik arz etmektedir. Örneğin “ben çirkinim” gibi olumsuz mesajın, yapılan tecrübeler ve dışardan gelen mesajlar doğrultusunda yoğunlaştığı bir bilinçaltı yapısı, bu mesajı “değerli” bularak, rasyonel zihne teslim edecektir ki, teslim edilen her mesaj da rasyonel zihnin tüm kararlarını etkileyecektir. Bir diğer deyişle,  bilinçaltıda baskın gelen söylem (meşrulaştırılmış mesaj), bireyin bilinçli kararlarını, dolayısıyla davranış şekillerini yönledirmektedir.

 

Bilinçaltı Bağımsız Fakat Programlanabilir Bir Organik Arama Motorudur

Bilinçaltı, doğru veya yanlış ayırdedmeden bizim verdiğimiz emirler doğrultusunda hareket eden her geçen saniye büyüyen bir mesaj deposudur. Olumlu, olumsuz mesajlar ile çevrili olan bilinçaltı bunları emerek, bilinçaltı şablonlarını oluşturur. Sözkonusu şablonlar, bilinçli zihnin dünyayı görme, anlam verme için kullandığı birer lens niteliğindedir. Bunları birer teori gibi de düşünebiliriz. Örneğin liberalist varsayımların (mesajların) baskın olduğu toplumlarda, siyasi kararların bu teori varsayımları çerçevesinde alacakları gibi, bilinçli zihin, bilinçaltında meşrulaştırılmış (değerli) algılanan varsayımar üzerinden kararlar alarak, arama motorunda en üst sıraya koyar ve bu varayımın karar anında “bilinçli zihin” tarafından seçilme olasılığı artar.

Bilinçaltı şablonları, kararları, kararlar ise davranışlarımızı, davranışlarımız ise kim olduğumuzu, kim olduğumuz ise kim olacağımızı belirler.

 

Bilinçaltının Dili Alfa Frekansı

Bilincin dingin düzeyinde, beyin alfa evresine geçmektedir. Alfa evresi aynı zamanda “süper öğrenme” evresi şeklinde nitelendirilmektedir. Alfa evresinde bulunan bilinç, yeni olumlu olumsuz mesajların bilinçaltı tarafından edinilmesine imkan vererek yeni bilinçaltı şablonlarının güncel koşullar doğrultusunda şekillenmesine izin verir.

“Rutin işlerin tamamlandığı, zihnin rahatladığı dönemde zihnin girdiği evredir alfa evresi. Artık beyin, ikinci fonksiyonunu : bilgi edinmeyi veya almayı yerine getirmek için gerekli altyapıyı sağlamıştır. Alfa evresi aynı zamanda süper öğrenme evresidir. Söz konusu evrede, bilinç, muhafazakar tavrını bırakarak, olumlu, olumsuz mesajların bilinçaltı tarafından edinilmesine izin verir. Savaş esnasında, stratejik plan revizasyonu yapmak için karargaha çekilmiş baş komutanlar gibidir”.

Yetişkin bireylerde alfa evresi, rutin işlerin tamamlandığı, rahata kavuşulduğu süre zarflarında gerçekleşmektedir. Buna karşın çocuklar doğdukları günden ortalama 7 yaşına kadar hayatlarını tamamıyla alfa evresinde, 7-14 yaş aralığında ise büyük oranda alfa evresinde geçirmektedir, ki bu yaş aralıkları, kişilik oluşumu, dil öğrenme gibi beynin mesaj edinme-öğrenme fonksiyonlarının yoğun olduğu sürelere işaret etmektedir.

Tavsiye Edilen Konular:

Konuyla İlgili Etiketler:

“Bilinçaltı – Devasa Bir Arama Motoru” için 1 Yorum

  1. hande dedi ki:

    ben üniversitede yabancı dil okutmanıyım. NLP ile ilgileniyorum.Telkin cdleri ve bilinci alfa evresine getirmeye yardımcı müzikler konusunda bilgi verirseniz sevinirim. Verdiğim özel derslerde bunu kullanmak istiyorum.
    Şimdiden teşekkürler

Bir Cevap Yazın