Depresyon Nedir Belirtileri ve Çözüm Yöntemleri | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
 

Depresyon Nedir Belirtileri ve Çözüm Yöntemleri

DEPRESYON

Kişi de derin üzüntü, hem üzüntü hem sıkıntı, hareketlerinin, konuşmalarının, düşüncelerinin yavaşlaması, durgunlaşma, değersiz olma, küçük olma,  isteksiz olmak, karamsar olmak şeklinde görülür. Depresyon kişide kendi başına da görülebilir. Ruhsal ya da tıbbi bir rahatsızlıkla birlikte de görülebilir. Kişi de troid bozukluğu, şizofreni, mide kanseri, beyin uru, kalp-damar hastalıları sonucu oluşabilir. Depresyon kişide ağır, orta derecede ve hafif düzeyde görülebilir. Yineleyici şekilde, mani(taşkınlıkla) birlikte görülebilir.

DEPRESYON ÇEŞİTLERİ

1- DİSTİMİK BOZUKLUK: En az iki yıl süren ağır olmayan depresyon belirtileri, uyku bozukluğu, sürekli umutsuzluk, karamsarlık, halsizlik, isteksizlik, güvensizlik, bedensel ağrı ve şikayetlerin olduğu bir rahatsızlıktır. Kişi sanki acı çekmekten hoşlanıyor, mutsuz, karamsar gibi görünebilir. Alkol vb. sıkıntısını giderici yollara yönelebilir.

2- SİKLOTİMİK BOZUKLUK: Kişide hafif düzeyde olan, kısa süreli görülen taşkınlık ve depresyon dönemlerinin görülmesidir. Kişide iki dönem vardır, coşkulu olduğunda canlı, hareketli, aşırı kendine güvenli, enerjisi ve iş etkinlikleri artmış, dışa dönüktür. Uzun, kısa dönemden sonra birden çekingen, içe kapalı, karamsar, mutsuz, durgun, hiçbir şey yapmama isteği şeklinde kendini gösterir. Zaman geçtikçe bu dönemler daha ağır şekilde görülmeye, süreleri uzamaya başlayabilir.

3- ATİPİK BOZUKLUK: Bu kişilerde tipik olarak görülen depresyonun yerine, fobik, takıntılı, kendisinde hastalık olmadığı halde çok sayıda hastalığı var mı şeklinde uğraşlar, alkole, kumara, ilaçlara düşkünlük, aile ve iş yaşamından uzaklaşma, cinsel olarak uyumsuzluk, aşırı yeme, yememenin görüldüğü bir rahatsızlıktır.

Depresyon tek başına görülebildiği gibi aynı zamanda taşkınlık ataklarıyla birlikte de görülebilir. Genel görünüm olarak hasta yüz olarak üzüntülü, kendine olan bakımı az, hareketleri yavaş ve durgun, üzgün, konuşması yavaş ve alçak sesli, özellikle sabahları daha sıkıntılı, sanki algılamıyormuş gibi, unutkan, dikkati dağınık, kendini işe yaramaz, kötülüğü hak etmiş, değersiz görür, kişi kendini suçlar. Kişi de genel olarak kilo verme, iştahsızlık nadir olarak da kilo alma, enerjide azalma, halsizlik, çabuk yorulma, cinsel isteksizlik görülür.

DEPRESYONUN NEDENLERİ

Depresyonu oluşturan nedenler biyolojik, psikososyal ve kalıtımsal kökenlidir. Genellikle bu hastalığın daha kolay şekilde tedavi edileceğini gösteren belirtiler hastada kişilik bozukluğunun olmaması, kişilikte esneklik, hastalık öncesinde kişinin ilgi ve uğraşlarının yeterli ve çeşitli olması, hastalık öncesi olumlu aile, iş yaşantılarının olması, nöbetlerin kısa sürmesi, tedaviye erken başlanması, iyileşme çabası ve beklentisinin olması, alkol, ilaç alışkanlıklarının olmaması sayılabilir.

DEPRESYONUN TEDAVİSİ

Depresyon hem psikiyatrik hastalıklarda hem diğer hastalıklar arasında en sık görülenlerinden biridir. Bu hastalığın dikkat edilmesi gereken yönlerinden biri de intihar isteği ve davranışlarını sık göstermesidir. Depresyonun tedavisinde ilaçla tedavi, ışık terapisi, uyku yoksunluğu tedavisi, psikoterapi teknikleri kullanılmakta ve tedavi ile iyileşme oranı yüksektir.

 

Tavsiye Edilen Konular:

Konuyla İlgili Etiketler:

Bir Cevap Yazın