Distimik Depresyon Nedir? | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
 

Distimik Depresyon Nedir?

Distimik Depresyon hafif ama tekrarlayan depresyon olarak bilinir. Düşük vitesli depresyonda denilir. Distimik depresyon kroniktir. Kişinin uzun süreli, dalgalı ve düşük şiddetli depresyon halidir.

Distimik bozukluğa sahip kişiler kendileri için ben kendimi bileli böyleyim der. Bu kişilerin hastalıkları en az 2 yıl sürer ve çok ağır olmayan depresyon belirtileri bulunur.

Distimik Depresyon Belirtileri Nelerdir?

İlk belirtilerinden biri uyku bozukluğudur. Genel ruh hali karamsardır ve hiçbir şeyden mutlu olmaz. Hiçbir şey için istekli değildir ve ilgisi azdır. Güvensizlik hissi vardır. Sürekli fiziksel ağrılarından yakınır. Bu hastalıkta birkaç gün ya da birkaç hafta iyilik dönemleri gözlemlenir.

Distimik depresyon belirtileri hafif şiddette 2 yıl kadar sürebilir. Toplumun %6 sında yaşam boyu sürmektedir.

Bazı araştırmalar sonrasında süresinin uzun olmasından dolayı kronikleşmiştir. Distimik depresyonun diğer bir adı da gizli depresyondur.  Dismik depresyon genellikle kronik bir şekilde ilerler. Sinsi bir şekilde ilerler ve kişinin hayattan zevk almasını engeller.

Distimik depresyon sinsi başlangıçlı ve kronik seyir gösteren bir depresyon türüdür. Tanısı nasir koyulan bir rahatsızlık olmasından dolayı uygun bir biçimde tedavi edilemez. Bu tip depresyon DSM-II’de kronik depresyonlar kişilik bozuklukları veya depresif nevrozlar içinde değerlendirilirken, DSM-III’le birlikte temelde affektif bir sorun olduğu düşünülerek mizaç bozuklukları alt grubunda sınıflandırılmıştır..

Distimik bozukluk tedavi edilir mi?

Distimik bozukluklarda tanı zor koyulur. Distimik bozuklarlar tespit edilmediği durumlarda majör depresyonlara yol açabilir.  Bu nedenle kişi hayata karşı daima negatif bakıyorsa mutlaka uzmanlar tarafından yardım almalıdır. Unutmamalı ki; tanısı konulan distimik bozukluklar tedavi edilebilir.

Distimik depresyon tedavi çeşitleri nelerdir?

En yayın olarak kullanılan tedavi çeşitleri Farmakolojik  tedavi, psikoterapi ve psikoeğitimdir.

Psikoterapi Distimik Depresyonda nasıl uygulanır?

Distimik bozukluk olan kişilerde güven duygusu körelmiştir. Daha doğrusu kendine güven sorunu yaşar. Psikoterapi ile kişinin iç görü kazanması hedeflenir. Psikoterapi kişinin hastalığını tanımlaması içinde oldukça yararlı bir tedavi çeşididir. Depresyon geçiren kişinin yaşam kalitesi düşer. Psikoterapi ile kişinin yaşam kalitesi yükseltmeye çalışılır.

Tavsiye Edilen Konular:

Konuyla İlgili Etiketler:

Bir Cevap Yazın