Doğru Nefes Nasıl Alınır? | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
 

Doğru Nefes Nasıl Alınır?

 

Doğru nefes herkesin bildiği ve artık sıklıkla duyduğu gibi, diyafram nefesidir. Ancak kişi zaman geçtikçe fark etmeden göğüs nefesi almaya başlar ve diyafram nefesine tekrar dönerek bunu alışkanlık haline getirmesi zorlaşır.

 

Kişi doğumundan ortalama üç yaşına kadar doğru bir şekilde nefes alır. Yani aldığı nefes diyafram nefesidir. Ancak “korku” işin içine girdiği an kişi artık yavaş yavaş diyafram nefesinden uzaklaşır. Korku devreye girdiği zaman bedende böbrek üstü bezleri tarafından adrenalin ve nöradrenalin salgılanır. İş böyle olunca kişi artık göğüsten nefes almaya başlar. Göğüsten alınan nefes bir alışkanlık haline geldiğinde ise, yaşam kalitesi gittikçe düşüyor denilebilir.

Kişinin doğru nefes almasını sağlayabilmek için kuantum koçları tarafından “Kuantum Nefes” çalışmaları yapılmaktadır. Kuantum koçu genellikle kişinin yoğun bir stres altında kaldığını düşündüğü ya da gözlemlediği zaman bu yola başvurur. Kuantum nefes çalışmasında kişinin aldığı nefesi dairesel olarak döndürmesi istenir ve tıkandığı anda “aaaa” sesi çıkararak çalışmaya devam etmesi sağlanır. Amaç, nefesin kesintiye uğramamasıdır. Ancak burada kesintisiz nefesin diyaframdan alınmasının gerekliliği kadar sesin de diyaframdan gelmesi üzerinde de durulur. Bu durumda çalışma yapılan ortam son derece önem kazanacağından ortamın gürültüsüz olması tercih edilir.

 

Kuantum nefes çalışması esnasında bazen kişinin ellerinde, ayaklarında ya da yüzünde uyuşmalar veya bazı kasların kasılması sonucu zihnin bilinçsiz hale gelmesi gibi durumlar yaşanabilir. Ancak endişe edilecek bir durum yoktur çünkü bu durum geçicidir. Kuantum nefes çalışması ile bedenin oksijen gitmeyen kanalları açılacak ve vücudun tümünün nefes alması sağlanacaktır. Bu da kişinin dinçleşmesi, canlanması daha doğru bir yaklaşımla sağlıklı olması anlamına gelir. Bu çalışma bir anlamda hipnotik olarak da değerlendirilebileceğinden bilinçaltı yüz üstüne çıkabilir. Kişi bazen duygu yoğunlukları yaşayarak ağlama ya da gülme krizleri atlatabilir. Aslında bu şekilde ruhsal bir çözülme yaşayan birey, kendini çok daha rahat hisseder. Kuantum nefes çalışmasının kuantum koçları tarafından yapılması son derece önemlidir. Eğer kuantum koçu gerekli görürse kişiye gerekli teknikleri vererek bu çalışmayı kendi kendisine yapmayı öğretebilir.

Tavsiye Edilen Konular:

Konuyla İlgili Etiketler:

Bir Cevap Yazın