Ergenlerde Bağımlılık | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
 

Ergenlerde Bağımlılık

ERGENLERDE BAĞIMLILIK

 

Ergenlerde bağımlılık, toplumda genel bir kanı oluşturmasına rağmen sanıldığı kadar zor bir durum değildir. Öncelikle panik yapılmaması gerekir. Oldukça başarılı sonuçlar vermiş tedaviler mevcuttur. Tedavilerin başarıya ulaşmasındaki en temel neden, oldukça disiplinli, kararlı ve ortak bir paydada buluşan yöntemlerin kullanılıyor olmasıdır.

 

Kişiyi bağımlılığa iten neden, kişinin yaşamış olduğu çatışmalardan uzaklaşma isteğidir ve bu huzursuzluktan kurtulmak için kişi kendine haz verecek bir şeyler arar. Ergenler geçmiş yaşantıları fazla olmadığından, deneme yanılma yolu ile deneyim kazanmaya çalışırlar. Bilindiği üzere bazı maddeler için tek kullanım, bağımlılık için yeterlidir. Bu yüzden ailelerin oldukça temkinli davranması gerekir.

 

ERGENLERİ BAĞIMLILIĞA İTEN SEBEPLER

 

Oldukça çeşitlenmekle beraber genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 

  • Ergenlikle alakalı olan dönemsel kimlik bunalımları,
  • Aile içi iletişimsizlik,
  • Kendi kişisel kimliği ile ilgili sorunlar,
  • Kendini toplumsal anlamla nasıl nitelendirdiği,
  • Sosyal yapının ona verdiğini düşündüğü kimlik,
  • Cinsel gelişimde yaşanan problemler, baskılar,
  • Akademik gelişimde yaşanan sorunlar, beklentilerin yüksek olması,
  • Düşük özgüven,
  • Sosyal çevrenin ve sosyal uyumun dikkat çekecek derecede az olması,
  • Bağımlı kişilik gelişiminin temeli çocukluğa da dayanabilir. Bu durumun temelinde annenin çocuğunu kendine bağımlı bir şekilde büyütmesi vardır. Annenin çocuğun yerine düşünmesi, onun yerine tasarlaması ve her şeyi hazır edip çocuğun önüne sunması çocukta bağımlı bir kimlik oluşturur. Belli bir yaştan sonra birey kendi fikirlerini sunmak istediğinde, kendi birtakım beceriler geliştirmek isteği duyduğunda kendinde bunu karşılayacak kişilik gücünü bulamayacaktır. Yaşadığı hayal kırıklığının telafisini ise bu ve benzeri yollarda arama eğilimi baş gösterebilir.

 

TEDAVİSİ

 

Yapılması gereken ilk şey kişiye tanı koyulduktan sonra, kişinin hastaneye ve tedaviye istekli olması durumudur. Psikolojik anlamda iyileşmeye hazır olan birey hastanede yatarak tedavi edilmelidir. Bu tedavi daha başarılı sonuçlar doğurur. Çünkü bu esnada kişide herhangi bir psikolojik ve fizyolojik hasar meydana gelmişse, aynı zamanda bu sorunlar da ortadan kaldırılmaya çalışılır. Ardından kişiye psikolojik tedaviye başlanmalıdır. Bağımlılık kişinin zihinsel süreçlerini de etkiler. Bu yüzden birey psikolojik anlamda da güçlendirilmelidir. Ayrıca tedavi sonrası günlük yaşama uyum aşamasında da psikolojik desteğe devam edilmelidir. Kişinin ailesi ve çevresinin de içirildiği çok yönlü bir psikolojik tedavi, genel anlamda bağımlılık tedavilerinin vazgeçilmezlerindendir.

Tavsiye Edilen Konular:

Konuyla İlgili Etiketler:

Bir Cevap Yazın