Fobi nedir, Fobi çeşitleri | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
 

Fobi nedir, Fobi çeşitleri

FOBİ NEDİR?

Kişinin normalde korkulmayacağını bilmesine rağmen anlamsız şekilde belirli bir nesne ya da belirli bir durumdan korkması durumudur. Kişi bu derecede korkulmaması gerektiğini saçma olduğunu bilir ancak korkmaktan kendisini alamaz. Çok çeşitli fobi türleri vardır ve bunlar genel olarak Yunanca ve Latince kelimelerle adlandırılmaktadır. Örneğin; zoofobi=hayvan korkusu, klaustrafobi=kapalı yer korkusu, agorafoi=açık yer korkusu, eritrofobi=yüz kızarması korkusu, mizofobi=pislik korkusu, niktofobi=gece korkusu, koprofobi=dışkı korkusu, pirofobi=ateş korkusu, ksenofobi=yabancı korkusu, ablütofobi=yıkanma korkusu, antropofobi=insan korkusu, aviofobi=uçuş korkusu, elektrofobi=elektrik korkusu, jinefobi=kadın korkusu

 

PSİKİYATRİK OLARAK FOBİ ÇEŞİTLERİ

1-AGORAFOBİ: Kişide (panik atakla birlikte/panik atak olmadan iki türü vardır) beklenmedik biçimde ortaya çıkabilecek panik atak yada benzeri belirtiler(göğüs ağrısı, bulantı, kusma, çarpıntı, terleme, titreme, nefes darlığı) nedeniyle yardım alamayabileceği, kaçmanın zor olabileceği durumlardan ötürü kendini huzursuz, tedirgin hissetme durumudur. Kişi bu nedenle evinden dışarı çıkamayabilir, kalabalık ortamlarda bulunamayabilir, sırada bekleyemeyebilir, köprü üzerinde, otobüste, trende, otomobilde geziye çıkamayabilir. Bu nedenle kişi bu durumlardan kaçınabilir ya da yoğun şekilde sıkıntı duymasına rağmen bu durumlara katlanır.

2-ÖZGÜL FOBİ: Belirli bir nesne ya da durumdan aşırı ve anlamsız şekilde korkma durumudur. Kişi de her zaman birden başlayan yoğun sıkıntı şeklinde olur ve bu korku günlük yaşantısını bozar. 18 yaşından küçük kişilerde böyle bir durum en az 6 ay devam etmelidir. Örneğin; hayvanlardan korkma, doğal çevredeki fırtına, yüksek yerlerden korkma, kandan, iğneden korkma, asansörden, uçaktan, kapalı yerlerden korkma sayılabilir.

3-SOSYAL FOBİ: Kişi tanımadığı insanlarla karşılaştığında, topluluk içerisinde bir eylemi yaptığında küçük düşeceğini, utanacağını düşünerek korku duyması sebebiyle bu eylemlerden ya da toplulukta bulunmaktan kaçınma durumudur. 18 yaşından küçüklerde en az 6 ay görülmesi gerekir. Örneğin; konuşmayı başlatma, sürdürme, küçük topluluklara katılma, karşı cinsle flört etme durumlarından korkma ve kaçınma sayılabilir.

 

FOBİLERİN YAYGINLIĞI ve OLUŞ NEDENLERİ

Fobilerin görülme sıklığı kadınlarda yaklaşık üç kat daha fazladır. Özgül fobi yaklaşık %2.7 sosyal fobi yaklaşık %1.8, agorafobi yaklaşık %0.6 oranındadır. Fobi bozukluklarında oluş nedeni olarak psikolojik, biyolojik ve sosyal öğrenme iç içedir. Psikanalitik görüşe göre, korku nedeniyle verilen bu doğal tepkiler kişinin aslında farkında olmadığı (bilinç dışı) istek ve korkularını bir duruma ya da nesneye bağlanması sonucu oluştuğunu ileri sürmektedir. Davranışçı görüşe göre ise, kişi öncelikle korku oluşturmayan durum ya da nesneyle karşılaşırken aynı anda kötü bir uyaran alırsa kişi bu durum ya da nesneden kaçınır olarak açıklar. Ayrıca fobi bozukluklarında birinci derece akrabalar arasında %15-18 arasında iken ikinci derece akrabalar arasında ise %6 oranındadır.

 

FOBİLERİN TEDAVİSİ

Fobik bozuklukların tedavisinde ilaç tedavisi ve bunlara ek olarak bilişsel-davranışçı, analitik yönelimli psikoterapi teknikleri kullanılabilir. Tedavideki başarı oranı yüksektir. Ayrıca Telkin CD Biofrekans tekniği fobilerin olumsuz etkilerini azaltmakta etkilidir.

 

Tavsiye Edilen Konular:

Konuyla İlgili Etiketler:

Bir Cevap Yazın