Fotografik Hafıza Nedir, Nasıl Geliştirilir | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
 

Fotografik Hafıza Nedir, Nasıl Geliştirilir

Fotografik hafıza, görsel olanı sözel olanla birleştirerek akılda tutmaya dayanan bir hafıza türüdür. İnsan somutla ilişkisinde her zaman çok daha başarılı olmuştur. Çünkü somut nesneleri akılda tutmak soyut kavramlara nazaran daha az bir zihinsel etkinlik gerektirir. Çoğu insanın aklında ülkelerin coğrafik şekilleri kalmaz. Oysa pek çok kişi İtalya’nın haritadaki şeklini bilir. Çünkü onu çizmeye benzetir ve somut olan bir şeyle ilişkilendirilmesi sonucu bunu unutmaz. Mutluluk göz önüne herhangi bir nesne getirmez ancak soba herkesin beyninde bir görsel oluşturur. Görsel hafıza tekniklerinin temelinde de bilgilerin çeşitli şekillerde somutlaştırılması ve bu şekilde hafızada tutulması yatar. Fotografik hafıza, bunun en temel yöntemidir.

 

FOTOGRAFİK HAFIZA KİŞİYE NE KAZANDIRIR

 

– Yaratıcı düşünme gücünüzde olağan üstü bir artış olacaktır.

-Beynin sağ ve sol loblarını dengede tutmayı öğreneceksiniz.

-Gördüğünüz durum, olay veya nesneleri, duyduğunuz sesleri ve okuduğunuz bilgileri kolay kolay unutmayacaksınız.

-Telefon numaralarını ve simaları akılda tutmak artık sizin için çok kolay olacak.

-Hafızanıza güvenmeyi öğreneceksiniz.

-Hafızanıza olan güveninizle beraber kendinize olan özgüveniniz de artacak ve toplum karşısında konuşma yapmaktan çekinmeyeceksiniz. Konuşmalarınızda kağıda bağımlı olmak derdinden kurtulacaksınız.

-Öğrendiğiniz yeni kelimelerin anlamlarını ve yazım şekillerini unutmayacağınızdan aynı şeyi defalarca araştırmak zorunda kalmayacaksınız.

– Öğrenmeyle hafıza ve beyin arasındaki ilişkiyi kolaylıkla kavrayabileceksiniz.

 

FOTOGRAFİK HAFIZA NASIL GELİŞTİRİLİR?

 

Fotografik / görsel hafıza, öğrenmede işitsel hafızadan çok daha olumlu sonuçlar doğurur. Daha önce de söylediğimiz gibi bunun nedeni görsel hafızanın somutlaştırmayı kolaylaştırmasıdır. Peki görsel hafızamızı nasıl geliştirebiliriz? Bunun için bir takım etkinlikler yapabiliriz. Yeni biriyle tanıştınız ve ismini aklında tutmak istiyorsunuz. Öncelikle kişinin ismini herhangi bir görselle bağdaştırın. Örneğin ismi Erkut olan birinin er kıyafetleri girmiş olarak düşünülmesi onun sizin hafızanızda yer etmesini kolaylaştırır. Ancak bu erin akut ekibinde çalıştığını düşünmeniz hatırlamanızda daha büyük rol oynar. Anlamlı bağlar kurmak zorunlu değil. Aksine bir somutlaştırma ne kadar ilginç veya eğlendirici olursa akılda kalırlığı o derece artar.

 

Tavsiye Edilen Konular:

Konuyla İlgili Etiketler:

Bir Cevap Yazın