Özgüven Geliştirme | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
 

Özgüven Geliştirme

özgüvenÖzgüven kişinin benliğine, yani kendine, özüne güvenmesi demektir. Birisine güvendiğiniz zaman, ben ona GÜVENİYORUM! diyorsanız, Şimdi ise “kendime GÜVENİYORUM” demektesiniz.

Peki bu hangi yönden güven, Özgüven de, “ben bu işi yapabileceğime güveniyorum, kendime güveniyorum” anlamı yatar.

Çözülmesi gereken bir sorunla karşı karşıya kalınca İnsan nasıl hisseder? Sorun ister bir kâğıdı karalamak kadar basit, ister iflas etmek üzere olan bir şirketin başına geçip işleri düzeltmek kadar karmaşık olsun, Eğer insan “ben bu sorunun altından kalkabilirim, bu sorunu çözebilirim,” duygusuna sahipse, bu kişinin özgüveni vardır.

Özgüvenle ilgili gözden kaçırılmaması gereken en temel yönlerden biri kişinin eyleme geçmesidir. Yani biri, “kendime güveniyorum” demeye devam ederken sorunu çözmekle ilgili her hangi bir şey yapmıyorsa, sadece çevresindekilere özgüveni varmış hissi uyandırmaya çalışıyordur.

Özgüven kişinin eyleme geçmesini tetikleyen temel duygudur.

Özgüveni küçüklüğünden itibaren kişinin kendisi inşa eder, hiç kimse onun için geliştiremez ya da oluşturamaz. Örneğin Çiftçi ağaç yetiştirmez; ağacın yetişmesi için ortam hazırlar, yetişme ve gelişme ağacın kendisinde gizli güç olarak bulunur.

Çiftçiyi anne baba olarak alırsak, Çocuklarda özgüvenin gelişimi için ebeveynlerin gerçekleştirebileceği 12 madde vardır.

 1. Güvenin: Çocuğunuza güvenmeli ve onun sorumluluk almasına yardımcı olup başarının tadına bakmasını sağlamalısınız.
 2. Koşulsuz sevin: Çocuğunuza hiçbir şart koşmadan onu koşulsuzca sevmelisiniz.
 3. Sınırlar koymayın: Tabi ki birtakım kurallar koymanız gerekiyor. Onu kararlı ve net bir şekilde uyarmalı ve kendisinin doğru davranacağına güvendiğinizi hissetmesini sağlamalısınız.
 4. Dikkatle dinleyin: Çocuğunuzun anlattıklarını onunla göz temasına girerek ve dikkatle dinlemelisiniz.
 5. Göze alınabilir riskler almasını destekleyin: Farklı yemekleri tatmak, yeni arkadaşlar edinmek, bisiklet sürmek gibi girişimlerde bulunduğunda onu destekleyin. Bu onun maceracı ve girişimci yönünü de geliştirecek.
 6. Hata yaptığında onu azarlamayın: Çocuğunuz minik de olsa riskler aldıkça hatalar da yapacaktır. Onu azarlamamalı, onu bağışlamalısınız. Çünkü bu tavrınız çocuğunuzun ileride hatalarıyla daha kolay baş etmesini sağlayacak.
 7. Pozitifi yüceltin: Çocuğunuzun yaptığı iyi şeyleri takdir etmeli ve bunu ona hissettirmelisiniz.
 8. Karşılaştırmayın, kıyaslamalardan uzak durun: Çocuğunuzu hiçbir konuda başkaları ile karşılaştırmamalısınız. Çünkü bu karşılaştırmalar ona başarısızlıklarını hatırlatıp, utangaçlık, kıskanmak gibi negatif duygularla kendini alçak görmesine neden olacaktır.
 9. Her davranışını takdir edip, kabullenmeyin: Her davranışını beğenmemeli ve onaylamamalısınız.
 10. Hislerinizi saklamayın: Duygularınızı saklamayın. Üzülmek, kavga etmek, sevinmek, kızmak gibi durumlar her ailede olabilir ve normaldir. Sakinleşip, keyfiniz yerine geldiğinde çocuğunuz da bunu aynen hissedecektir. Bu da onun kendine güvenini arttıracaktır.
 11. Kendinizi onun yerine koyun: Çocuğunuz kendisini başkaları ile karşılaştırdığında ona ilgi gösterin ve pozitif özelliklerini övün.
 12. Cesaret verin: Onu cesaretlendirin çünkü bu ilerlemesini takdir etmektir. Yalnızca başarıyı değil. Övmekle cesaretlendirmek farklı şeylerdir. Birincisi yapılan işi, diğeri ise kişiyi ödüllendirir.

Şimdiye kadar söylediklerimizi özetlersek: özgüven ben yapabilirim duygusudur ve bu duygu başkası tarafından kişiye verilemez, kişinin kendisinin bu duyguyu geliştirmesi, inşa etmesi gerekir. Bu duygu her ortamda gelişemez, ancak belirli özeliklere sahip bir ortamda gelişebilir.

Tavsiye Edilen Konular:

Konuyla İlgili Etiketler:

Bir Cevap Yazın