Hafıza Geliştirme Teknikleri Nedir, Nasıl Yapılır | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
 

Hafıza Geliştirme Teknikleri Nedir, Nasıl Yapılır

İnsanlar belki de yüzyıllar boyu şu sorunun peşinde koştu: Hafızayı geliştirebilmek mümkün müdür? Uzmanlar yapılan araştırmalarla hafıza geliştirmenin mümkün olduğunu fakat bunun tek bir yönteme bağlı olmadığını ortaya koymuştur. Hafızanın sahip olduğu kapasiteyi tam manasıyla kullanabilmesi için elbette her şeyden evvel beynin diri olması gerek. Bu da belleğin zihinsel ve bedensel etkinliklerle desteklenmesi sonucu mümkündür. Bellek ihtiyaç duyduğu fiziksel desteğe sahip olduğu takdirde, uygun yöntemlerle kapasitesinin tamamını kullanacak düzeye gelecektir. Peki bellek fiziksel desteğe nasıl sahip olacak? Bunlardan öncelikli olanı bedenin ihtiyaç duyduğu uykuyu alabilmesidir. Bir diğer nokta ise stresten arınmış olmaktır. Hafıza geliştirme üzerinde bitkilerin mucizevi bir etkiye sahip olduğu uzmanlar tarafından belirtilmiştir. Ancak bazı hastalarda meydana gelen hafıza kaybının, B1, B12 vitaminleri ve folik asit eksikliklerinden kaynaklandığı ortaya konmuştur. Geçmiş yaşantıları zihinde tutmak ve gerektiğinde ister parça parça ister bütün halinde “geri çağırma” olarak tanımlanabilen hafıza, sanıldığı gibi yaşa bağlı olarak yavaş yavaş yok olan bir olgu değildir. Yapılan araştırmalar ortaya koymuştur ki, doğru yöntemler kullanılarak beynin doğru bağlantıları her yaşta harekete geçirilebilir. Yani hafıza, her yaşta diri tutulabilir. Bunun için öncelikle şu şartlar sağlanmalıdır:

Doğru Beslenme

Yapılan araştırmalar ortaya koymuştur ki hafızayı güçlü tutmanın en etkili yolu doğru beslenmedir. Vitamin, protein, karbonhidrat ve minerallerden oluşan doğru bir beslenme programı beynin doğru çalışmasına, bunun neticesinde de hafızanın gelişmesine yardımcı olacaktır. Doğru beslenme doğru bir kahvaltıyla başlar. Güne kahvaltı yapmadan başlamak, performansı düşürecek, verimi en aza indirecektir.

Uyku

Uzmanlar güçlü bir hafıza için uykunun şart olduğunu belirtiyor. Çünkü uykusuz kalındığında bozulan ilk işlev bellektir. Uykusuz kalan bir bireyde görülen en bariz özellik ise unutkanlık. Beyin uyku sırasında enerji depolayarak ertesi güne hazırlık yapar. Yetişkin bir bireyin hayatındaki verimi artırabilmek için günde 8 saat uyuması gerekir.

Başlıca Hafıza Geliştirme Teknikleri Nelerdir?

-Çağrışım Tekniği

Çoğu zaman sınavlarda özellikle çıkması beklenen kelimelerle karşılaşırız. Bu kelimeleri akılda tutmak oldukça güçtür. Böyle durumlarda kullanılabilecek en etkili yöntem çağrışım tekniğidir. Hayal gücüyle beraber kullanılan bu teknik genelde olumlu sonuçlar verirken, hafızayı da canlı tutar. Çağrışım tekniğinde mümkün olduğu kadar uçuk ve esprili hayaller kurmak, oluşturduğumuz hayalleri hareketlendirmek, renklendirmek, abartmak, ilişki kurmak gerekir. Tekniğin başarıya ulaşması saydığımız maddelerin kullanılmasıyla doğru orantılıdır.

-Beş Duyuyu Kullanma Tekniği

Hafızayı geliştirebilmek için önerilen yollardan biri de beş duyu organını yakından tanımak, duyu organlarının neyi ortaya koyduğunu bilerek onlardan yararlanmaktır.

-Gruplama

Gruplama süreci belleğin gelişmesinde etkilidir ve en çok kullanılan yöntemlerden biridir.

-Akrostiş Tekniği

Bir şiirde dizelerin ilk harflerinin yukarıdan aşağıya doğru sıralanması anlamlı bir sözcük meydana getirmesine akrostiş denir. Sistemde önemli olan kelimelerin çarpıcı, kelimeler arasındaki bağlantının ilginç olmasıdır.

-Çarpıcı Bağlantılar

Kelimeler arasında çarpıcı ve ilginç bağlantılar kurarak akılda kalmasını kolaylaştırma yöntemidir.

ÖRNEKLER

Çarpıcı bağlantılar: Bir sosyal bilgiler öğretmeni her öğrencinin isminden yola çıkarak öğrencileri bir padişahla özdeşleştirir. Bu durumda çocuk örneğin Yavuz olan isminden yola çıkarak Yavuz Sultan Selim dönemindeki olayları kolaylıkla hafızasında tutacaktır. Diğer arkadaşları da Yavuz Sultan Selim döneminde yaşanan bir olayın hangi padişah döneminde yaşandığı ile ilgili bir soru ile karşılaştıklarında arkadaşlarından yola çıkarak doğru padişahı kolaylıkla bulabileceklerdir.

Kelime çağrıştırma–  En büyük- Trabzonspor

Trabzonspor- hamsi

Hamsi-kılçık

Kılçık-kılıbık v.b.

Bağlama metodu: Marmara Bölgesi’nde yetişen tarım ürünleri; zeytin, pamuk, tütün, şeker pancarı. Bu metodu kullanarak şu şekilde hafızaya alabilirsiniz: “Evde akşam uyurken karşınıza aniden kocaman, ejderhaya benzeyen bir kedi çıktı. Kedi size sert sert bakarak mar, mar (Marmara) diye sesler çıkarıyor. Ondan o kadar korktunuz ki hemen evden dışarı çıkarak tarım malzemelerinin bulunduğu dolabın içerisine girdiniz. Dolabın içerisi çok karanlıktı. Bu nedenle yerde bulunan zeytinleri görmeyerek dengenizi kaybettiniz ve kafanızı  dolabın içindeki pamuğa çarptınız. Kafanızdan musluktan boşalırcasına kan akmaya başladı. Kanın durdurmak için kafanızı dolapta bulunan tütün ile sardınız. O sırada acıdan bayıldınız. Uyandığınızda kendinizi şekerpancarı ekili olan tarlada buldunuz.” Okuduğunuz bu paragrafı gözlerinizi kapatarak zihninizde anlamlandırın. Olayı yaşayın. Şimdi Marmara Bölgesi’nde yetişen tarım ürünlerini bir kağıda yazın. Hepsi hafızanızda değil mi?

Beş duyuyu kullanma tekniği: Örneğin bir defteri ele alalım. Önce defteri zihninizde canlandırın, sonra sayfaların çıkardığı sesi duymaya çalışın, ardından kağıt kokusunu hissedin. Kullandığımız her duyu organı nesnenin zihnimizde somutlaşmasını sağlar. Bu da hafızada kalma olasılığını artırır.

Gruplama: Sbs’ye hazırlanan bir ilkokul öğrencisi düşünün. Bütün bir yılın sosyal bilgiler konusunu bir anda çalışmaya kalkması onun için olumlu bir sonuç doğurmaktan çok kafasının karışmasına, konuların birbirine girmesine neden olacaktır. Oysa örneğin Osmanlı tarihini dönemlere ayırsa, her dönemde yaşanan olayları gruplayarak çalışsa konular aklında daha çok yer edinecek, dersten alacağı verim daha çok olacaktır.

Bio-frekans telkin yöntemi hafıza gelişme için en önemli yardımcı araçlardan biridir.

Tavsiye Edilen Konular:

Konuyla İlgili Etiketler:

“Hafıza Geliştirme Teknikleri Nedir, Nasıl Yapılır” için 2 Yorum

 1. serdem dedi ki:

  bu yöntemlerden en etkilisi hangisidir acaba

  • admin dedi ki:

   Merhabalar,
   Özet olarak anlatılan her tekniği farklı özellikleri ve kolaylıkları bulunmaktadır. İyi bir hafıza yönetimi için her tekniği belli oranlarda ve doğru olarak kullanmanız gerekir.

   Değişime Hazırım Ekibi

Bir Cevap Yazın