Hipnoz Nedir, Nasıl Uygulanır | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
 

Hipnoz Nedir, Nasıl Uygulanır

HİPNOZ NEDİR?

Anton Mesmer, insanların vücutlarına birtakım güçlerin geçirilerek bazı sorunların tedavi edilebileceğini söylemiştir. Bu iddiasıyla 1700’lü yıllarda Paris’te oldukça ünlenmiştir. Tanımladığı bu güce ise hayvansı çekicilik demiştir. Bugün, yapılan araştırmalar gösteriyor ki Mesmer aslında hayvansı çekiciliği değil hipnozu bulmuştur. Hipnozun genel olarak kabul gören tanımı ise şudur: Hipnoz, bir araştırmacının, klinik tedavi uzmanının ya da hipnozcunun bir kişiye duyum, algı, düşünce, his ya da davranışlarında değişiklik yaşayacağını telkin etmesidir.

 

Hipnoz herkese uygulanmaz. Daha doğrusu herkes hipnoz olamaz. Televizyonlarda veya sahne gösterilerinde hipnozun oldukça kolay bir şekilde gerçekleştiği imajı verilse de, bu uygulama herkeste başarıya ulaşmaz. Sonucun başarıya ulaşması kişinin hipnoza olan hassasiyeti ile doğru orantılıdır. Örneğin üniversite öğrencilerinin % 40’ının hipnoza olan hassasiyeti düşüktür. Yani bu kişiler hipnoz edilemezler. Kişi eğer imgesel telkinlere cevap verebiliyorsa bu kişinin hipnoza olan hassasiyeti yüksektir. Genellikle de hipnoz, bu kişiler üzerinde uygulanır.

 

Bireyin hipnoza olan hassasiyeti birtakım ölçekler ile ölçülür. En bilinen ve kullanılan ölçek Stanford Hipnoz Hassasiyet Ölçeğidir. Bu testte bireye hem basit hem de zor görevler telkin edilir. Bu testten yüksek puan alan bireyler genellikle hipnoza karşı yüksek hassasiyet gösteren kişilerdir.

 

Hipnoz etme aşamaları için birçok sıralama bulunsa da genellikle hipnozcular şu sıralamayı izler:

 

-İlk olarak hipnozcu ile hipnoz edilen arasında güçlü bir güven bağı oluşturulmadır. Bu, kişinin kendini rahat hissetmesini sağlayacaktır.

 

-Hipnoz genel anlamda belirli bir nesneye ya da objeye odaklanmak olarak tanımlandığı için ikinci aşamada hipnozcu, kişiden bir sese, bir nesneye ya da bir görüntüye odaklanmasını telkin eder.

 

-Hipnozcu, kişiye hipnoz esnasında rahatlayacağı, uykulu hissedeceği ya da havada süzülüyor gibi hissedeceğine dair şeyler söyler.

 

Kişi hipnoz esnasında uykuda değildir. Yani davranışlarının da çevrede olup bitenin de farkındadır. Bu yüzden istediği anda hipnozu durdurabilir. Dolayısıyla hipnozun uzman kişiler tarafından uygulandığı takdirde bir tehlikesi yoktur. Aksine iyileştirici özellikleri ortaya konmuştur.

 

HİPNOZ HANGİ DURUMLARDA KULLANILABİLİR?

 

Hipnoz, panik bozukluğun ve fobilerin tedavilerinde, başarıyı artırıcı bir faktördür. Depresyon tedavilerinde pek kullanılmaz. Çünkü bu tip durumlarda, rahatsızlığın kötüleşmesine neden olabildiği söylenir. Eğer uzman bu durumda hipnoz yöntemini kullanacaksa da oldukça temkinli davranmalıdır. Kişilik ve cinsel işlev bozukluklarında da yine tedavinin başarısını artırıcı bir güce sahiptir. Ağrılı rahatsızlıkların tedavisi esnasında hipnozdan yararlanılabileceği uzun zamandan beri söylenir. Bu durumda kişide ağrı duyumu azalmaz ancak ağrının rahatsız ediciliğinin azalması söz konusudur. Bu yüzden ağrı verici ilaç ya da diş tedavilerinde hipnoz kullanılabilmektedir.

 

Tavsiye Edilen Konular:

Konuyla İlgili Etiketler:

Bir Cevap Yazın