Hızlı Okuma Becerisi Nasıl Geliştirilir? | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
 

Hızlı Okuma Becerisi Nasıl Geliştirilir?

Birçok insan hızlı okuma becerisine sahip olmasına rağmen bunun yararlarından pek de fazla istifade edemez. Yalnızca rekor kırmak hedefli bir hızlı okuma, anlaşılamayan noktaların geride kalmasına ve o noktaları anlayabilmek için geriye dönmek neticesinde büyük bir zaman kaybına neden olabilmektedir.

Hızlı okuma becerisinden yararlanabilmek için verimli okumayı göz ardı etmemek gerekir. Eğer bir yazıyı hem hızlı hem de verimli bir şekilde okumak istiyorsak bunun için okuma hızımızı 5 – 6 kat artırmaya gerek yoktur. Okuma hızımızı yalnızca iki katına çıkarmak, verimli okuma metoduyla beraber bize oldukça fazla zaman kazandıracaktır. Ayrıca görsel resimleme metoduyla beraber bir paragraftan bizim için en önemli olan cümleyi seçebilmek ve geri kalanına hiç bakmamak da zaman tasarrufu konusunda bize yeterince katkı sağlayabilir. Çünkü bu yöntem bizi yazının can alıcı noktasına götürür ve gereksiz ayrıntılarla vakit harcamamızı engeller.

Kelimeler yerine cümlelere odaklanmak hızlı okumanın temelini oluşturur. Okumayı öğrendiğimiz ilk günden itibaren beynimiz her kelimeden sonra durmaya ve kelimenin anlamını idrak etmeye şartlanmıştır. Oysa bu büyük bir zaman kaybıdır. Eğer aynı işlemi her kelimeden sonra değil her cümleden sonra yaparsak, sonuç çok daha başarılı olacaktır.

Örnek:

aynı                                              yerine                   aynı işlemi

İşlemi                                                                         her kelimeden sonra değil

Her                                                                           her cümleden sonra yaparsak

Kelimeden                                                                 sonuç çok daha

Sonra                                                                         başarılı olacaktır.

Değil

Her

Cümleden

Sonra

Yaparsak

Sonuç

Çok

Daha

Başarılı

Olacaktır.

Bu işlem iki yöntem arasındaki zaman farkının basit bir ispatıdır.

Okuma hızını en çok düşüren duraklamadır. Duraklamadan kasıt tek kelime üzerinde kaç kez beklenildiğidir. Hızlı okuma tekniklerine yeni başlayan bir kişi için duraklama iki kelimede bir kendini gösterir. Ancak çalışmalar ilerledikçe duraklama sayısı azalır ve okuma hızı buna bağlı olarak artar.

Eğer bir metinde anlamını kaçırdığınız bir nokta varsa, bunu fark ettiğiniz zaman geriye dönmek zaman kaybını getirir. Çünkü o noktaya geri dönmek dikkat dağılmasına ve netice de paragrafın bütününün anlamının kaçırılmasına neden olur. Uzmanlar da bu konuda, yazıyı tekrar okumanın yüzde doksan dokuz etkili olmadığını belirtiyor. eğer yazı bittiğinde hala duraklanılan noktayla alakalı bir tereddüt varsa zaten o noktaya geri dönülecektir. Ancak bu çok nadir olur. Genellkile yazı, anlaşılmış olacaktır. Tekrar okuma alışkanlığı terk edildiği an, okuma hızı yüzde yirmi artacaktır.

Bazı Hızlı Okuma Teknikleri

Bütünlüğü Görmek: Kelime kelime odaklanma yerine kelime gruplarına veya cümlelere odaklanma.

Sayfanın Konumu: Sayfaya çok yakın veya çok uzak durmak okuma hızı üzerinde etkilidir.

Okurken Yalnızca Gözleri Kullanmak: Okuduğumuzu aynı zamanda seslendirmek okuma hızını düşürür. Çünkü düşünce konuşmaktan hızlıdır.

Ne Okuduğunu Bilmek: Yazıdan ne almak istediğimizi bilmek, yazıyı hangi amaçla okuduğumuzun bilincinde olmak, gereksiz bilgilerden kaçınma konusunda oldukça etkilidir.

 

Tavsiye Edilen Konular:

Konuyla İlgili Etiketler:

Bir Cevap Yazın