İnsanları Etkilemeniz için 10 Öneri | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
 

İnsanları Etkilemeniz için 10 Öneri

Başlamadan önce; burada anlatılan metotlar psikolojiyi bilerek arkadaş edinmek ya da insanları etkilemenizi sağlayabilecek temel yöntemlerdir. Bu yöntemler bilimsel olarak incelenmiş ve gerçerlilikleri üzerine bilimsel çalışmalar yapılmıştır.İyi değerlendirerek hayatınız bir parçası haline getirebilirseniz, insanları her an nasıl yönettiğinizi açıkça görebilirsiniz.

1. İyilik İsteyin

İnsanların sizin için bir iyilik yapmasını sağlayın. Bu yöntem Benjamin Franklin etkisi olarak da bilinir. 

Benjamin Franklin söylenene göre, kendisinden pek haz etmeyen bir insanları etkilekişinin kalbini kazanmak istemiş. Franklin bu kişiden zor bulunan bir kitabı ödün vermesini rica etmiş. Ve kitabı ödünç aldığında fazlaca teşekkür etmiş. Bu olay ardından iyi arkadaş olmuşlar. Bu olay hakkında Franklin “Size iyilik yapan birisi, yeni bir iyilik yapmaya eskisinden daha hazır hissedecektir”.

Bilim adamları bir grup denek üzerinde yapmış oldukları inceleme sonucunda, bu etkinin doğru olduğunu tespit etmişler. Sonuç olarak, eğer size birisi iyilik yaparsa, bu kişi sizi iyi yapmaya değer kişiler sınıfına sokmakta ve bu nedenle bilinçaltında sizi sevmek zorundadır.

2. Yükseği Hedefleyin

Herzaman önce istediğiniz daha fazlasını talep edin, sonradan istediğiniz seviyeye çekin. 

Taleplerinize öncelikle saçma bir öneri ile başlayabilirsiniz. Örneğin şuanda reddedileceğinizden emin olduğunuz bir talebi sunun. Arkasından aslında talep ettiğiniz şeyi isteyin. Bunun arkasındaki düşünce, insanlar sizin ilk talebinizi saçma bile olsa kabul etmedikleri için kendilerini üzgün hissederler. Daha sonra önermiş olduğunuz daha kabul edilebilir öneriyi duyduklarında kendilerini sizi onaylamak için zorunlu hissederler.

Bilim adamları bu prensibi incelemiş ve çok doğru çalıştığını tespit etmiştir. Eğer aynı kişiye büyük sonrasında daha küçük bir talepte bulunursanız kabul edilme ihtimaliniz çok artmaktadır.

3. İsimlerini Kullanın

Duruma göre insanların isimleri ya da ünvanları ile hitap edin. 

İnsanlara isimlerini kullanarak hitap etmek inanılmaz derecede önemlidir. Bu kişi için tüm dillerde duyduğu en güzel sestir. İsmi insanın kimliğidir ve ismini başka biri tarafından duymak bu kimliğin teyit edilmesi, bu nedenle de pozitif bir hissiyat oluşturmaktadır.

Ayrıca insanlara bazı ünvanlar ile hitap etmek de çok etkilidir. Bu dolaylı olarak kendini gerçekleştiren kehanet etkisi gösterir ve insanın bu kişi olmayı istemesini sağlar. Örneğin tanıdığımız bir kişiye arkadaşım diye hitap etmeniz onun bu düşünceye girmesini sağlayacaktır.

4. Övgüyü Kullanın

Övgü sizi heryere götürecektir. 

İlk bakışta insanların övmek çok açık bir yöntem olarak görülmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken çok önemli konular bulunmaktadır. Örneğin övgü samimi olmaz ise yarardan çok zarar verecektir.

Bilimadamları insanların övgüye karşı tepkilerini incelemişler ve çok önemli bulgular elde etmişlerdir. İnsanlar her zaman zihinsel bir denge aramaktadırlar. Yani özbeğenisi yüksek birini övdüğünüzde, kendisi de bu durumun farkında olduğu için sizin onu doğruladığınızı hissedecektir. Ancak, özbeğenisi düşük birisini övdüğünüzde, ters etki gösterebilir çünkü onları kendilerini gördüklerinin tersini söylemektesinizdir. Tabiki bu durum özbeğenizi düşün insanlara haraket etmelisiniz anlamına da gelmez.

5. Davranışları Kopyalayın

İnsanların davranışlarını kopyalayın. 

Bazı insanların ortamdaki diğer insanların davranışlarına adapte olarak onu kopyalarlar. Bu bukalemun davranış, bazen bilinçsiz olarak bazen de kontrolü olarak bilinçli yapılabilir. Çevrenizdeki insanların davranışlarını, konuşmalarını bilinçli olarak taklit etmeniz sevilen bir insan olmanıza net olacaktır.

Araştırmacılar bu durumu incelediklerinde, ortamda insanların davranışlarını taklit eden kişilerin genel olarak sevgi kazandıklarını çünkü, taklit edilen davranış bu davranışı asıl yapan kişinin doğrulanması ve bu kişinin özgüvenini arttırıcı bir etki göstermektedir.

6. Yorgunluğu Kullanın 

Eğer birisi yorgun ise bu kişiye yardım edip edemeyeceğini sorunyorgunluk

İnsanlar yorgun olduklarında söylenen istekleri ve düşünceleri kabullenmeye daha yaktın olurlar. Bunun nedeni insanlar yorgun olduklarında sadece bedensel değil, zihinsel enerjileri düşüktür. İnsanlar yorgun olduklarında onlardan yaptıklarının taleplere kesin cevap vermek yerine “daha sonra yaparız” gibi bir cevap vermek isterler. Aradan zaman geçtikten sonra ise bu sözlerini tutma ihtiyacı duyarlar.

7. Reddedemeyecekleri Şeyler Önerin

İnsanlara reddemeyecekleri şey önererek başlayın. 

Bu yüksek hedefleme yönteminin tersidir. Bu durumda, insanlara kabul etme ihtimalleri yüksek çok küçük birşey önerin. İnsanlar bu küçükşeyde sizinle aynı fikirde olmaları daha büyük isteklerde de olumlu yaklaşmalarını sağlayacaklardır.

Bilimadamları bu yönteme çeşitli pazarlama stratejileri ile denedi. Örneğin yağmur ormanları için 1 dolar bağış yapması istenen insanlar ilerleyen süreçlerde, yağmur ormanlarını destekleyen ürünleri almaya eğilim göstermektedirler.

8. Sessiz Olun

İnsanlar hatalı olduklarında onları düzeltmeyin

Bir konuşmada insanlara hatalı olduklarını belirtmek ters bir etki yaratacaklar ve ego’larını devreye sokacaktır.Bunun yerine insanlara hatalı olduklarını söylemeden aynı fikirde olmadığını belirtmenin bir yolu var. Bu yönteme Ransberger Pivot adı verilmektedir. Yöntemin arkasındaki fikir oldukça basit, insanlarla tartışmak yerine, onları dinleyin ve insanların nasıl hissettiklerini ve nedenlerini anlamaya çalışın. Bu hisleri ortak bir platform olarak kullanın ve kendi durumunuzu açıklayın. Bu şekilde insanlar sizi daha çok dinleyecektir.

9. Söyleneni Tekrarlayın

İnsanlara söyledikleri tekrarla

İnsanların söylediği bir cümlenin bir konuşmada onların duyabileceği şekilde tekrar edilmesi onları iyi anladığınızı, gerçek bir empati kurduğunuzu gösteren gerçek bir etkileme yoludur. Araştırmalar bu şekilde söylenenin tekrar edilmesi durumunda kişilerin arasında daha güçlü bir iletişim oluşturduğu görmektedirler.

Benzer şekilde insanların sordukları soruların da kendi ağızlarından tekrar etmeniz onları önemsediğinizi gösterecek, bu kişilerin daha rahat olmasını sağlayacaktır.

10. Başınızla Onaylayın

Özellikle insanlardan bir iyilik isteyeceğinizi zaman başınızı fazlaca sallayın

Bilimadamları insanların dinlerken başlarını sallamalarının o kişi ile aynı fikirde olduklarının hissettirdiğini görmüşlerdir. Ayrıca biri önünden fazlaca başınızı salladığınızda bu kişinin de aynı şeyi yapmaya başladığı görülmektedir. Eğer fazlaca ikna edici olmak isterseniz, konuşmanız boyunca başınızı sallayın. Zaman içerisinde karşınızdaki insanda başını sallayacak ve konu hakkında bilgisi olmasa bile sizle aynı fikirde hissedecektir.

Tavsiye Edilen Konular:

Konuyla İlgili Etiketler:

Bir Cevap Yazın