Kalibrasyon: Benzeşimli ve Benzeşimsiz Sinyaller | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
 

Kalibrasyon: Benzeşimli ve Benzeşimsiz Sinyaller

Karşımızdaki kişinin ne oranda doğru veya yalan söylediğini söylediğini hepimiz bilmek isteriz. İnsan ilişkilerinde başarılı olmak, doğru arkadaşı, doğru çalışanı, doğru sevgiliyi seçmede ki en önemli kriterimiz çoğu kez güvendir.

Peki karşımızdaki kişiden bu güveni nasıl edinebiliriz?

Güvenmek güzeldir, kontrol etmek daha güzeldir prensibinden yola çıkarak, kalibrasyon uygulamalarının temelinde yatan “benzeşimli” ve “benzeşimsiz” sinyalleri öğrenerek ve analiz ederek karşımızdaki kişinin ne derece doğru söylediğini anlayabiliriz.

Karşımızdaki kişiden algıladığımız benzeşimli sinyaller bizlerde güven duygusu oluştururken, benzeşimsiz sinyaller ise güvensizliğin oluşmasına neden olur. Bu süreci bilinçli olarak gerçekleştirebilmek için kalibrasyonumuz (odaklanma yoğulumuzun) güçlü kılabilir ve kalibrasyon tekniklerin faydalanabiliriz.

Benzeşimli sinyaller ilgili analiz kişisinin, sözlü, beden dili, jest ve mimikleri ile ilgili uyumlu sinyallerdir. Benzeşimsiz sinyaller ise, ilgili bireyin bahsi geçen iletişim araçlarında ortaya çıkan uyumsuzluklardır. Örneğin bu akşam yemeğe çağırdığınız bir arkadışınızın “..bu akşam çıkmayalım” derken beden dili ile “aslında çıksak hiç te fena olmaz” demesi buna örnek gösterilebilir.

Bu uyumsuzuk örnekerine ek olarak, kişi ile geçmişte yaşadığınız tecrübelerden yola çıkarak, benzer durumlarda verdiği sözlü, bedensel tepkilerdeki farklılıklar da göz önünde tuulmalıdır.

AŞAĞIDA SINFILADIRILAN BAZI AYRINTILARA ODAKLANARAK VEYA ALGILARIMIZI YOĞUNLAŞTIRARAK BU NOKTALARDA KARŞIMIZA ÇIKAN BENZEŞİMLİ VE BENZEŞİMSİZ SİNYALLERİ GÖZLEMLEYEREK KALİBRASYON UYGULAMSI YAPABİLİRİZ.

ü  Kişiyi belirli bir süre izleyerek, kişinin davranış şekilleri hakkında bir standart, kalıp veya şablon oluşturulur. Hangi şartlarda, ne tür davranış kalıbı sergilediği kişinin standartlaştırılmış danvranış biçimine işaret eder. Daha sonra, bu standarttan sapmalar, sizde güvensizlik ve rahatsızlık duygusu oluşturacaktır ( Standart davranış sapmaları beynimizin stres hormunu- cortisol salgılamasına sebep olur).

 

Kalibrayonu gelişmiş olmayan bireylerde, bu süreç bilinçsiz bir şekilde işlemektedir ve çoğu zaman beynin otomatik olarak sunduğu bu temel korunma mekanizmasından faydalanamamaktır.

 

ü  İş görüşmesinde, sunumlarınızda, genel olarak pazarlamada veya insan etkileşimlerinde, güven arttırıcı uyumluluk benzeşimli sinyaller gönderilmesi olumlu ilişkiler veya başarılı olmanın temel prensibidir. Karşınızdaki kişiye ne derece güven verirseniz sizinle olmaktan o derece huzur hissedecektir.

BENZEŞİMLİ VE BENZEŞİMSİZ SİNYALLER UYGULAMALARI

  1. Çevrendeki insanların standartlaştırılımış davranış şekillerini ve bu davranış şekillerinden sapmaları veya uyumsuzlukları not ederek yorumlaya çalışın. Aynı insaların gün içerisinde seninle konuşurken ne derece benzeşimli olduğunu odaklanarak (kalibrasyon) analiz et.
  2. Daha önce tanımadığın ve sende güvensizlik uyandıran bir kişinin benzeşimsiz sinyallerini analiz ederek, neden güven vermediğini yorumlamaya çalış.
  3. Bir kaç gün boyunca, sözlerin, beden dilin, jest mimiklerin ve ses tonun gibi etkileşimin temellerini oluşturan davranış biçimlerinde bilinçli olarak benzeşimlilik sağla. Daha sonra çevrendeki kişilerin algılarını sogula.

Not: Başarılı bir iş görüşmesi için benzeşimli sinyaller kullanmaya özen gösterin.

 

Tavsiye Edilen Konular:

Konuyla İlgili Etiketler:

Bir Cevap Yazın