Kalibrasyon Nedir? | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
 

Kalibrasyon Nedir?

Kalibrasyon küçük değişimleri gözlemleyebilme, farkı yakalayabilme gücü olarak tanımlanabilir. Çok yakınımız olan bir dostumuzun ses tonundan onun ne demek istediğini anlayabiliriz. Yakından tanıdığımız birinin kaşlarının çatılması bize kızdığı anlamını çıkarmamıza yardımcı olabilir. Kalibrasyon işte bu küçük değişimleri ayırt edebilme yeteneğidir. Bazen kalibrasyon açısından öyle yetersiz kalırız ki karşımızdaki bize bağırmadığı sürece onun kızgın olduğunu anlayamayız. Ya da onun üzgün olduğunu fark edebilmemiz için sanki ağlamasını bekleriz. Kişilerin duygu yoğunluklarını algılayabilmek için onları farklı zaman ve koşullarda dikkatlice izlemekte yarar vardır. Çünkü kişinin hoşlandığı biriyle sevdiği bir konuda konuşması ile içinde olmaktan zevk almadığı bir ortamda hoşlanmadığı bir insanla olan konuşması arasında dağlar kadar fark vardır. Usta oyunculuk yeteneğine sahip kişilerin bile bazen yalnızca bir bakışından neler hissettiğini anlayabiliriz. Yüzündeki hafif bir kasılma, dudağında oluşan gülümseme ya da ses tonundaki incelme veya kalınlaşma onu ele verebilir.

 

Bazen karşımızdaki insanın bizi pek sevmediğini hissederiz. Bu da aslında bilinçli bir şekilde yapılmayan bir kalibrasyon örneğidir. İnsanlar iletişim kurarken sözcükleri yalnızca yüzde yedi oranında kullanır. Geriye kalan yüzde doksan üçlük kısmı ses tonu, jest ve mimik gibi beden dilinin belli dalları oluşturur. İletişimde uyum sağlamak esas noktayı teşkil etmelidir. Karşımızdaki insanla uyumlu bir iletişim kurabilmek de kalibrasyonun mümkün olduğunca yüksek olmasına bağlıdır. Yalnızca bir iş görüşmesinde bile işverenin yüzündeki ifadelerden görüşmenin gidişatını belirlemek, görüşmeyi geleceğimiz açısından dönüm noktası olabilecek kararlara bağlayabilmek elimizde olabilir.

 

Kalibrasyon düşüncelerin ortaya çıkışını hazırlayan duyguları algılayabilmektir. Çoğu insan dillendirilemeyen birçok şeyi merak eder. Hakkında düşünülenleri, karşısındaki insanın samimi olup olmadığını… Kalibrasyonu yüksek insanlar sırf kibarlık olsun diye saatlerce amaçsızca dinlendiğini ya da sahte bir gülümseyişin ne anlama geldiğini hemen kavrar. Hayatına da bu şekilde yön verir. İletişimin yüzde doksan üç gibi oldukça büyük bir kısmını kalibrasyonu yükselterek sağlayabileceğimiz göz önüne alınırsa, kalibrasyonun, üzerinde durulması gereken en önemli konulardan biri olduğunun farkına varılacaktır. Bu sayede bazen, saatlerce gereksiz dil dökmekten kurtulabilir, ses tonundaki ayrımı fark ederek konuşmaya yön vermeyi ve durumu lehimize çevirmeyi sağlayabiliriz.

Tavsiye Edilen Konular:

Konuyla İlgili Etiketler:

Bir Cevap Yazın