Kendini Gerçekleştiren Kehanetler | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
 

Kendini Gerçekleştiren Kehanetler

Kendini Gerçekleştiren Kehanet Nedir

İngilizcede “self fulfilling proficiency” şeklinde adlandırılan olgunun Türkçe karşılığı “kendini gerçekleştiren kehanet” şeklinde tercüme edilir. Anlamı ise bir sosyal gerçeğin gerçekleşmesinin insan zihninin inancına , tahminine veya teorilerine, dolayısıyla beklentisine bağımlı (beklenti etkisi) olmasıdır.

Kuantum fiziğinin “gözlemcinin deney üzerindeki etkisi” gibi yeni bulguları ise fizik dünyasında da, sosyal bilimlerde olduğu gibi beklenti etkisine rastlanılması oldukça etkileyicidir.

Sosyal, profesyonel rutin hayatımızda, aile, şirket, devlet yönetiminde ve insan düşüncesinin olduğu tüm zaman ve mekanlarda “kendini gerçekleştiren kehanetler” ile farkında olmadan karşılaşırız. Buradaki yaratacağımız farkındalık ise kendi gerçeklerimizi, dışarıdaki oluşturulan gerçekleri bize değiştime imkanı sağlayacaktır.  Bu nedenle “kendini gerçekleştiren kehanet” kavramının yaşamımızdaki yerinin farkındalığına varmak yaşamımıza hükmetme açısından önem arz etmektedir.

Kehanetin Kendini Gerçekleştirme Katmanları

Düşüncelerin sosyal gerçekleri oluşturma süreci bir çok farklı katmanda örneklendirilebilir. Toplum araştırmaları, devlet yönetimleri, global ilişkiler, aile yapısı… Bu makalede ele alacağımız katman ise bir insanın kendi zihin söylem yapısı olacak. Bir diğer deyişle “bilinç”, “bilinçaltı” ve “3. Parti zihin” arasındaki beklenti etkisi sonucu bireyin kendi kimliğini oluşturma sürecini örneklendireceğiz.

Global devlet ilişkileri ve toplumsal sosyal yapı örnekleri için “KUANTUM DÜŞÜNCE: Ne düşünürsek onu yaşarız, ne düşünürsek o oluruz” adlı makalemi okumanızı tavsiye ediyorum.

Beklenti Etkisi

Beklenti etkisi, X kişisinin Y kişisi hakkında sahip olduğu varsayımlar doğrultusunda binlerce ipucu vermesi sonucu Y kişisinin X kişisinin beklentilerini doğrulayacak şekilde karar verme, hareket etme ve nihayetinde kimlik oluşturma eğiliminin devreye girmesiyle gerçekleşir.

Örneğin toplumsal katmanda, bir kız çocuğunun doğması ile birlikte, söz konusu çocuğa annesi, babası, akrabaları daha sonra medya, arkadaşları vs, söz konusu kız çocuğundan belirli beklentiler içine girecek ve bu beklentileri binlerce farklı sembol ve simge kullanarak belirteceklerdir. Günümüzde bir kız çocuğuna karşı beklentileri “feminenlik” özellikleri ve bu feminenlik özelliklerinin türevleri şeklinde değerlendirebiliriz. İpuçlarından biri; kız çocuğuna mavi, siyah giysiler giydirmek yerine kırmızı, pembe giysilerin giydirilmesi olabilir. Erkek kardeşine oyuncak araba alınırken, kız çocuğuna bebek oyuncak alınması bir ipucu olabilir. Erkek çocuğu babası tarafından futbol maçına götürülürken, kız çocuğunun annesi tarafından günlere götürülmesi ipucu olabilir. Kız çocuğunun feminen özellikerin dışında davranması sonucu “erkek fatma” tarzı, içinde olumsuzluk niyeti arz eden bir tümcenin kullanılması aslında “dur senin yerin feminen bölge, olduğun yerde kal” mesajı bir ipucudur.

Söz konusu ipuçlar aslında, bireyin doğduğu günden başlayarak kendi varlığı ile ilgili edindiği bilinçaltı mesaj topluluğunu oluşturmaktadır. Söz konusu mesajlar, bireyin bilinçaltı söylem şablonlarını oluşturur. Bu söylem şablonları bireyin, iradesini etkileyerek, kararlarını, davranış şekillerini ve nihayetinde bireyin özvarlığını etkileyerek, birey beklentilerin kendisi olur.

Peki bir kız çocuğu genetik olarak bebekle mi oynamayı sever, genetik olarak kırmızı renk tonlarını mı sever? Elbette hayır. Kız çocuğu 4 yaşına geldiğinde, ondan beklentileri adım adım kavrayarak bu beklentiler doğrultusunda hareket eder ve nihayetinde beklentilerin kendisi olur.

Beklenti etkisi sürecini aşağıdaki şema ile özetlemek mümkün.

 

Kendini Gerçekleştiren Kehanet - Beklenti Etkisi

 

Beklenti Etkisi ve Bilinçaltı

Kendini gerçekleştiren kehanet kavramının altında yatan temel olgunun beklenti etkisi olduğunu gördük. Bizi bugün biz yapan olgunun zihin yapımızda örülü, edindiğimiz mesajların ağırlıklı kombinasyonları olduğunu da biliyoruz. O halde kendi kimliğimizle (özvarlığımızla) ilgili olan zihinsel varsayımlarımız da (beklentilerimizin) tüm karar ve davranış şekillerimizi “kendi kendimize oluşturduğumuz beklenti etkisi doğrultusunda, doğrudan etkilediği sonucuna varabiliriz.

Ben böyle biriyim demek doğru değildir. Ben kendimi böyle görüyorum demek ise gerçeği yansıtmaktadır.

Kendimizi nasıl görüyor isek, aslında o oluyoruz.

İşte bu farkındalığa ulaşmış olmak; başarılı, zengin, mutlu olma gibi hedefleri kendine hükmederek gerçekleştirme yolunun yarısına eşittir.

Farkındalığın getirdiği baskı ise, iradenin bilinçaltına hükmetmeye başlaması sonucunu doğrurur. Söz konusu psikolojik baskı ile kendi kendinize olan zihinsel varsayımlarınızı değiştirme yoluna girebilir, zihninizi başarıya programlayabilirsiniz. Ziraa başarı öğrenilen bir olgudur. Bazı bireylerin başarılı olmaları, bazı diğerlerinin başarısız olmalarının açıklaması; bazı bireylerin farkında dahi olmadan başarı lehinde uygun zihin haritası (varsayımlar) geliştirmiş bazı diğer bireylerin de istemdışı başarısız olmayı öğrenmiş olmalarıdır.

Başarısız olmayı öğrenmiş bir zihin haritasının; kodları veya varsayımları değişmediği sürece kendini tekrarlayan başarısızlıklar, yaşamındaki blokajların devam etmesi bir kanun niteliğindedir.

Bireyin kendi kimliği üzerinde oluşturduğu bilinçaltı varsayımları “kendini gerçekleştiren kehanetlerin” kendisinden başka birşey değildir.

 

Tavsiye Edilen Konular:

Konuyla İlgili Etiketler:

“Kendini Gerçekleştiren Kehanetler” için 4 Yorum

 1. Musa dedi ki:

  Süper bir makale ,herseyi bukadar ciplakligiyla anlatan bir yazıyı ilk defa okuyorum.yazanlara teşekkürler.

 2. Musa dedi ki:

  Yazı için tekkeler harika

 3. nsrn dedi ki:

  bu gerçek ne düşünsem oluyor hayatımda harika birşey

 4. ozgen dedi ki:

  Tskr ederim cok gzl bir yazı

Bir Cevap Yazın