KinHin Nedir, Ne Anlama Gelir | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
 

KinHin Nedir, Ne Anlama Gelir

“Yürürken sadece Yürü

Otururken Sadece Otur

Heşeyden önce

Tereddüt Etme”

Kinhin’in kelime anlamı japonca’da sutra yürümesi olarak geçmektedir.  Sutra’nın anlamı bilincin uyanışının sunumu olarak tercüme edilebilmektedir. KinHin’in içine girdikçe söz konusu uyanışın anlam yapısı ortaya çıkmaktadır.

Kinhin pratik çerçevede elleri shashu adı verilen pozisyonda tutarak yürümek anlamına’ gelmektedir.  Aslında bir “yürüme meditasyonu”dur.

Kinhin,  Zazen meditasyon grubu içerisinde  yürüyerek yapılan bir meditasyon tekniğidir. Yürüyüş bir grup içerisinde veya yalnız yapılabilmektedir. Bu meditasyon çerçevesinde, uygulayıcılar bir alanda saat yönünde dönmektedirler.

KinHin’in temelinde yatan felsefe; bireyin yaptığı bir eyleme ve sadece o eyleme odaklanmasıdır. Bir adım atıyoruz, tek yapmamız gereken o adım ve sadece o adım.

Anzan Roshi’nin dediği gibi ‘’ KinHin yürümenin farkındalığı değil, adımın farkındalığıdır hatta adımın bir bütünlüğünün farkındalığıdır.

Keizan Zenji verdiği talimatta şu şekilde demektedir;  Yürümeden yürü, sessiz ve hareketsiz.

KinHin’in Yapılışına Dair Talimatlar

“Yürümeden yürü, sessiz ve hareketsiz. Ayaklarına bakmak zorunda değilsin. Onlar orada. Onlar bacakların en alt kısmında. Adımı hissedebilirsin. Bir adım öne atmak için yeri görmek zorunda değilsin. Arkanda yürüyen kişiyi görmek için başını çevirmek zorunda değilsin. Duvarları görmek için etrafa bakmak zorunda değilsin.  Fakat kendini bunlardan birini veya bir kaçını yaparken bulursan, bunların öz-farkındalığı dağıtıcı unsurlar olduğu konusunda farkındalık elde etmeye doğru düşüncelerini yoğunlaştır ve bu anı nefesini, vücudunu çevreleyen alanı, attığın adımı ve ayağının altındaki zemini hisset”

KinHİN, Modern mikro ve makro ekonomi biliminin temel taşı olan “division of labor” yani “iş bölümü” pensibinin, insan bilincinin zamansal iş bölümüne yönelik yapılan bir meditasyon çeşidi olarak tanımlayabiliriz.

Peki “İŞ bölümü” prnsibi neden önemlidir.

Bilincimizi, büyük bir şirket olarak varsayalım. Hem zaman doğrultusunda, hem de mekan (beynin bölümleri) doğrultusunda farklı iş yapabilirlilik kapasitesi vardır. Yapılan her bir eylem (iş,proje) için hem zamansal doğruda hem de mekansal doğruda bölümlere gitmenin en verimli yöntem olduğu, tüm şirketler tarafından bilinmektedir.

Örneğin zaman doğrusunun X noktasında bir çalışan birbirinden bağımsız A,B ve C işleri ile uğraşması durumunda aynı kişinin zaman doğrusunun X noktasında sadece A, Y noktasında sadece B, Z noktasında ise sadece C işiyle uğraşması, ABC işleri ile aynı zamanda uğraşma stratejisine karşın daha fazla etkinlik ve verimlik elde edecektir.

Bu hipotez sosyal bilimlerin tüm alanlarında ( işletme, Eğitim, Ordu, Devlet) sonsuz defa test edilip onaylanmıştır.

Dolayısıyla KinHin meditasyon tekniği, bilincimizin aynen bu kurumlarda olduğu gibi division of labor prensibi doğrultusunda çalışarak, bilincin uyanışını sağlamayı hedeflemektedir. Bu şekilde işleyen bilinç daha başarılı olmaya programlanmış daha sistemli ve daha mutlu olacağı, dünya tarihinde yapılan tecrübelerle kesin gözüyle bakılmaktadır.

Peki KinHin hayatımızı nasıl etkiler?

Bilincin sistemleştirilmesi veya uyanışı; iş bölümüne tabi tutulması, planlı ve organize bir hayatı beraberinde getirir. Bunun sonucu olarak yaratıcılıktan, özgüvene, liderlikten, girişimciliğe yaşamı olumlu etkileyen tüm özelliklerin edinilmesinin önünde engel olan en önemli unsur; bilincin kapanıklığı ortadan kalkmış olacaktır.

Tavsiye Edilen Konular:

Konuyla İlgili Etiketler:

Bir Cevap Yazın