Majör Depresyon | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
 

Majör Depresyon

Majör depresyon ağır depresyondur. Majör depresyon klink depresyonu olarak da bilinir. Kişinin sosyal hayatını olumsuz yönde etkilenmektedir. Günlük yaşama dair tüm etkinliklerini rahatsız edecek boyutta bozar. Kişi sürekli olarak melankoli ve keder durumundadır. Hayattın bir anlamı yoktur.

Majör depresyonun normal depresyondan farkı klinik depresyonu olmasıdır. Kişinin üzgün olma durumu, moral bozukluğu genel olarak depresyon olarak tanımlanır. Ama kişinin hayatını tehlikeye sokacak bir duruma gelen hastalarda majör depresyon olarak tanımlanır ve tıbbi bir tedavi uygulanır.

Depresif olan kişi kendisini yorgun ve sürekli motivasyonu düşük hissedebilir. Aynı zamanda tembel, sinirli ve yorgundur. Hissedilen üzüntü sürekli ve kişinin günlük işlerini etkileyecek boyuta geldiğinde çöküklük günlük işlerini etkileyecek bir boyuta gelecektir. Yapılan araştırmalar sonucunda majör depresyon yaygın oranı; yaşam boyu %17 ile %19 iken bir yıllık yaygınlığı %1 ile %9 arasındadır.

Majör depresif hastalarda ataklar çok sık olur ve uzun sürer. Majör depresyon şiddetli fiziksel ve psikolojik olarak çok büyük yıkıcı bozukluklardır. Depresyon bireyin sosyal hayatındaki sorunlardan dolayı yada mesleki alanda yaşadığı sorunlardan dolayı ortaya çıkabilir.

Depresyonu olan bireyle mutlaka tedavi edilmelidir. Aksi takdirde tedavi edilemeyen kişilerin intihar eğilimi yüksek olmasından dolayı ölümle sonuçlanabilir. Araştırmalarda gözlenen veriler; intihar ederek ölüm oranı %15 dir. Bu % 15 lik bütünün %7 ile %8 i majör depresyon dolayısıyla intihar girişiminde bulunuyorlar.

Hastalık esnasından bireylerde ruhsal boşluk, ani sinirlenmeler, aşırı kaygı, aşırı korku ve öz saygı yitimi görülür. Yaşanan bu duygu değişikleri hastalarda fiziki olarak da sorunlar göstermektedir. Ruhsal durumlara bağlı olarak gözüken fiziki semptomlar ; iştahsızlık nedeniyle aşırı kilo kaybına neden olur. Sinirsel olarak mide rahatsızlıkları meydana gelir. Mide ağrıları yada kusmalar görülür. Stres halinde olmadan dolayı aşırı terleme gözlenir.

Bu depresyon tipi diğer depresyonlar ile karşılaştırılmamalı ve kendiliğinden geçmesi beklenmemelidir. Mutlaka klinik tedavisi olunması gerekir. Majör depresyon tedavisi olan bir hastalıktır. Fakat tedavi süresinde hastanın mutlaka inanması gerekir. Hasta istediği sürece tedavisi mümkündür. Hasta istekli ise iyileşme oranı da o kadar yüksek olacaktır.

Tavsiye Edilen Konular:

Konuyla İlgili Etiketler:

Bir Cevap Yazın