Metabolizmayı Hızlandırma Yöntemleri | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
 

Metabolizmayı Hızlandırma Yöntemleri

Metabolizma hızı, kişinin gün boyu herhangi bir fiziksel aktiviteye katılmadan yani dinlenir vaziyette bulunarak harcadığı enerji miktarıdır.

Metabolizmayı hızlandırmak çoğu zaman zayıflamak olarak algılanır. Bu kısmen doğrudur. Ancak bu amaç doğrultusunda bilinçsizce yapılan diyetler metabolizma hızında artış sağlamaktan çok zararla sonuçlanacaktır. Kişinin bilinçsizce yaptığı diyet onun gün içindeki metabolizma hızını düşürecek ve buna bağlı olarak da vücutta enerji kaybı meydana gelecektir. Bu da kişinin daha az yemek yemesine rağmen daha fazla kilo almasına neden olacaktır. Bilinçsiz diyetler, verilen kilonun çok daha fazlasının alınmasıyla geri dönecektir. Peki metabolizma hızını artırmak için neler yapmalıyız?

 

-SPOR

Eğer yaşam kalitenizin artmasını istiyorsanız hafif egzersizlerle vücut dengenizi koruyarak spor faaliyetlerine girişmelisiniz. Basit spor hareketleri ile daha fazla kalori yakarak vücudunuzun metabolik hızını artırmanız günlük hayatta yararıyla sıklıkla karşılaşacağınız sonuçlar doğuracaktır. Metabolizma hızının artması için gerekli ön koşul yeterli oksijen alımıdır. Bu yüzden yaptığınız hareket ne olursa olsun öncelikle doğru nefes alımını öğrenmeli ve spor esnasında nefes nefese kalmaktan kurtulmalısınız.

 

-DÜZENLİ BESLENME

Hemen bütün diyetisyenler metabolizma hızında herhangi bir sorun yaşanmaması için 6 öğün yemek yeme şartı sunar. Bunun nedeni bazal metabolizma hızında yavaşlama olmadan kilo vermeyi sağlamaktır. Kişi gün boyu azar azar fakat sık sık yemek yiyeceğinden vücutta enerji kaybı olmaz ve bu kilonun sağlıklı bir şekilde verilmesini sağlar. Diyetlerin ara öğünlerinde tüketilmesi önerilen meyve gibi besinlerin önemi de buradan gelir.

 

-SIVI TÜKETİMİ

Vücut metabolizma hızının düşmemesi ve çalışma sistemlerinde herhangi bir sorun çıkmaması için ( sindirim, dolaşım v.b. ) günde en az 2 – 2,5 litre sıvı tüketimi gereklidir.

 

-YÜRÜYÜŞ

Metabolizma hızının artması konusunda yürüyüş en verimli sonuçları doğuran etmenlerden biridir. Ancak burada üstünde durulması gereken nokta hızlı yürümekten ziyade uzun yürümektir. Vücut kendisine gerekli olanı oksijeni ne kadar fazla alırsa, vücutta sağlanan denge de o oranda iyi olacaktır. Özellikle yemek yedikten sonra kısa yürüyüşlere çıkılması uzmanlarca tavsiye edilir. Bu, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını ve bunun sonucunda da daha fazla kalori yakılmasını sağlar.

 

-MEYVE YİYİN

Kalorisi düşük meyvelerin tüketimi, vücut metabolizma hızını artıran yöntemlerden biridir.

 

Tavsiye Edilen Konular:

Konuyla İlgili Etiketler:

Bir Cevap Yazın