Mütevazılık Algısı ve Pozitif Değişim | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
 

Mütevazılık Algısı ve Pozitif Değişim

Vaka çalışmalarının birçoğunda, danışanın kendisinin olumsuz yönlerine bolca Mütevazılık Algısıdeğindiğini görebiliyoruz. “Ben aç boğazım”, “Ben balık hafızalıyım”, “Hep şansızımdır, kötüler hep beni bulur” gibi tümcelerinin, bireylerin kendilerini tanımlamada kullandıklarını analiz edebiliyoruz. Fakat bireylerin geçmişlerini detaylı sorguladığımızda, aslında yukarıdaki tümcelerin aksini gösteren yüzlerce tecrübelerin zihinde kenara itilmiş vasiyette beklediğini de görmekteyiz.

Buradan çıkardığımız sonuç:

Çoğu birey, kendine haksızlık yapıyor!

Çoğu birey, kendisiyle ilgili, gurur duyabileceği olguları göz ardı ediyor!

Çoğu birey, yaşamında, şükredebileceği olguları görmezden geliyor!

Çoğu birey, kendisinin ve yaşamının olumsuz yanlarını beslemeyi farkında olmadan tercih ediyor!

ÇÜNKÜ,

Toplumsal söylem kodlarımız, maalesef, mütevazılık kavramını yanlış yorumlayarak, bireysel seviyede bireyin aleyhine işleyen zihinsel kodlamaya sebep olmuştur. Birey, başardığı bir işin sonunda, “arkadaşlar harika bir iş çıkardım, hepiniz benimle gurur duyabilirsiniz çünkü ben kendimle gurur duyuyorum” söylemini dillendirme konusunda çekiniyorsa, ilgili grubun veya toplumun kültürel kodlarında bir sorun var demektir.

İnsan zihni, daha önceki yazılarda da belirttiğimiz üzere, fayda/külfet oran algısı doğrultusunda düşünür, karar verir ve harekete geçer. Tüm bunların toplamı ise, nihayetinde bireyin, kimliğini, eğilimlerini ve içinde bulunduğu sosyal gerçeği oluşturur. Bir diğer deyişle, bireyin zihin haritasında oluşan fayda-külfet algısı doğrultusunda, birey kendisinin farklı özelliklerini besler, büyütür ve oluşturur. Elbette, zihin haritasının, olumsuz kodlamalar ile donatılması, bireyin aleyhine işleyen, özelliklerinin beslenmesine neden olur.

Yanlış mütevazılık algısı sonucunda, bireylerin, başardıkları herhangi bir iş sonucunda, kendileri ile gurur duyma eğilimleri köreltilir ve birey başardığı işi güzelliğini hak ettiği derece dillendirmekten çekinir. Bunun yerine “çok da zor değildi, herkes bunu yapar, istediğim gibi olmadı aslında, eh işte idare eder, yaptığımdan pek memnun değilim” gibi tümceler ile birey, kendini ve yaptığı işi tanımlamaya yönelik eğilim sergiler. Buna karşın, birey, yaptığı hataları veya olumsuz algıladığı karakteristik özelliklerini dillendirme yönünde eğilim sergilemesi için gerekli kültürel zemin hazırdır; “balık hafızalıyım, aklımda isimleri tutamıyorum, ezberim kötüdür” gibi ifadeler bolca kullanılır. Bu durum ise zamanla insan beyninin, en temel eğilimlerinden biri olan, algıda seçicilik mekanizmasının, bireyin aleyhine işlemesi ile sonuçlanır.

Örneğin; her zaman unutkanlığınız ile ilgili tecrübelerinize değindiğiniz ve dillendirdiğinizde, her insanda bulunan, unutkanlık özelliğinizi ön plana çıkararak, bu özelliğinizi beslemiş ve büyütmüş oluyorsunuz. Bir zaman sonra, unutkanlık özelliğinizi, kendi benliğiniz ile o denli ilişkilendirmiş oluyorsunuz ki, sizin için kabul edilebilir, mutlak, değiştirilmesi söz konusu olmayan bir olumsuz özellik halini alıyor. İşte bu noktada, gelişmemeyi, bir başka deyişle, kendinize haksızlık etmeyi farkında bile olmadan normalleştirmiş ve öğrenmiş oluyorsunuz.

 

Birey, başardığı yüzlerce işten ziyade, sadece başaramadıklarına odaklanmaya başlayarak, kendisine yönelik özgüveni ve saygısını yitirir. Bu durum ise, zincirleme tepkiye neden olarak, bireyin gerçekten, motivasyonun düşmesine ve dolayısıyla başarılarının azalmasına sebep olmaktadır.

Söz konusu yanlış mütevazılık algısının bir diğer olumsuz sonucu ise, bireyin başardığı iş ile ilgili algıladığı faydanın olması gerektiğinden daha az olması sonucu, bireyin başarıya yönelik motivasyonunda görülen düşüştür. Başarılan bir işin, zihinde ürettiği fayda algısı görecelidir. Kültürel zemin, söz konusu fayda algısını yoğunlaştırıp, güçlendirebileceği gibi, zayıflatabilir de. Başarılı bir işin sonucunda, bireyin, söz konusu öz başarı ile ilgili duyduğu haz ve gururu dışarıya açık şekilde ifade etmesi ve takdir ile karşılaşması, başarıdan algılanan faydanın daha yüksek olmasına vesile olarak, daha verimli ve etkin çalışmayı tetikleyerek, gelecek başarıların kapısını sonuna kadar açacaktır. Bir diğer deyişle, olumlu özelliklerinize, tamamladığınız işlerinize, bırakabildiğiniz kötü bir alışkanlığınıza odaklanarak, bireysel özgüven, kendinize saygı ve gurur duygularınızı besleyerek büyütebilirsiniz.

BU NEDENLE

Bitirdiğiniz bir ödev, tasarladığınız bir görsel çizim, vesile olduğunuz tamamlanan bir iş, yaptığınız herhangi bir yardım için kendinizle gurur duymalı ve bu haz duygusunu dillendirmek, zihin haritanızın algıda seçicilik fonksiyonunu kendi lehinize çevirmenizi sağlayacaktır. Kendi kendinize bir iş ile ilişkilendirilmiş telkin yöntemini kullanmış olacaksınız.

Zihin haritanızdaki, baskın söylemlerin, olumlu tecrübe ve alışkanlıklarınızdan oluşması, özgüven, kendine saygı gibi duygularınızı güçlendirmekle beraber, herhangi bir işe başlamadan devreye girecek fayda-külfet algısı fayda lehinde gelişerek, iş öncesi ve sürecinde motivasyonun güçlenmesi ve dolayısıyla daha verimli ve daha olası başarı doğrultusunda hareket etmenizi sağlamaktadır.

Kendinizi tanımlamak için kullandığınız cümleler ile aslında o yanınızı besliyorsunuz. Bir diğer deyişle, zihninize, ben buyum veya şuyum demekle, aslında kendi kimlik sıfat ve özelliklerinizi tayin ediyorsunuz.

Şimdi hemen bir düşünün; siz kendinizin hangi yanlarınızı besliyorsunuz?

 Yazar: Psikoakustik Uzmanı  Burak Erdal

WORKSHOP

Son bir ayda yapmış olduğunuz işleri hatırlamaya çalışın. (Alışveriş, Çocuğunuzun veli toplantısına gitmek, iş yerinde bir tanıtım makalesi yazmak, görsel bir tasarım hazırlamak, sigarayı bırakmak, diyet yapmak vb.)

Tamamlamış olduğunuz işlerden 3 tanesini seçiniz ve herhangi bir ortama yazılı şekilde aktarınız. Bu işleri tamamlayabilmek için ne gibi külfete katlandığınızı kafanızda canlandırınız ve yazınız. Bu işleri yapmanın genel faydasının (size, ailenize, arkadaşlarınıza, işyerinize) neler olduğunu düşününüz ve yazınız.

Hazırladığınız 3 farklı yazıyı, bilmesini istediğiniz kişi veya kişilere vererek, söz konusu işleri tamamlamaktan ötürü, kendinizle gurur duyduğunuzu ve bu mutluluğu onunla paylaşmak istediğinizi dillendirin.

Tavsiye Edilen Konular:

Konuyla İlgili Etiketler:

“Mütevazılık Algısı ve Pozitif Değişim” için 10 Yorum

 1. Merve dedi ki:

  Önerdiğiniz workshopu aynen uyguladım. Eşime, karşı komşuma ve iş arkaşıma yaptım. İlk başta şaşırdılar fakat aslında ne kadar doğal bir uygulama olduğunu anladılarç Kendimi daha iyi hissettirdi. Gerçekten insanın kendi yaptıklarını başardklarını rahatlıkla dillendirebileceği bir kültürün oluşması toplumuzda şart. Herkese tavsiye ederim.

  • fehmi dedi ki:

   ben aslında başarılarımın farkında oluyor fakat dillendirmenin öğünme ve kendini beğenmişlik olabileceği düşüncesiyle karşımdakilerine anlatmaya çekiniyorum ne dersiniz karşıdan algılama nasıl oluyor

 2. büşra dedi ki:

  ürünlerinizi nereden temin edebiliriz? Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Lütfen, bu hipnoz CD lerine çok ihtiyacım var!

 3. halil cicü dedi ki:

  aslında kendimi unutkan olduğumu biliyordum.yıllar geçtikce daha çok unutkan olduğumu görebiliyorum.işyerimde ve iki ayrı kurumda yöneticilik görevlerimde var. yani faal sayılırım. ancak toplum içinde bazıları hep öne geçmek isterler ben onu benimsemem. benim unutkanlığım anatarı nereye koydum bazı arkadaşlarımın adını unutabiliyorum. düzce depremini iki kez yaşadığımız için onunda büyük etkisi olduğunu düşünüyorum.bana yardımcı olursanız çok memnun olurum.tşk ederim.

 4. fatma dedi ki:

  sizin yazılarınız cok dikkatimi çekiyor ve çok güzel.kendime yön vermek için okuyorum ve uygulamaya calısıyorum.cesaretsızım bazı konularda bu yönden bana yardım edrseniz çok sevinirim..

 5. GÜL dedi ki:

  Merhaba Ben Gül,

  Ben bu siteyi tesadüfen buldum ve şükürler olsun ki buldum. Bence boy boy afişler asıp tüm sosyal medyaya reklam vermeleri gerekir diye düşünüyorum. İnanılmaz bir etkisi var ya en basiti zayıflamak benim için artık bir sorun olmaya başlamıştı. Ne rejimle ne ilaçla ne sporla , hatta 1 ay spora gittim 1 kilo aldım :)) kıscası ben artık zayıflamayı bir hayal olarak kabullenmiştim ki bilinç altı telkinle karşılaştım hiç birşey yapmıyorum ve daha şimdiden 4 kilo verdim. Harikasınız elimden geldiğince herkese tavsiye ediyorum 🙂 tekrar tekrar teşekkürler….

 6. selma dedi ki:

  merhaba bende bu siteyi bugün tesadüfen buldum iyiki bulmuşum harika bitr yazı elinize sağlık

 7. ilknur dedi ki:

  selamlar iyi geceler ben bu sayfayı facebookda reklam panosunda gördüm ve çok hoşuma gitti ve sizlere çok dua ediyorum ve şükrediyorum sayenizde çok farklı bir dünyaya girer gibiyim ve sizin yazılarınızı okumaya başladığımdan bu yana sanki sihirli değnek değmiş gibiyim ve çok sorunum vardı sayenizde olumlamalarınızla bunları aşıyorum elinize yüreğinize sağlık allah razı olsun

 8. sevim ayaz dedi ki:

  Merhaba bende bu siteyi bugun arkdasımın benimle facebook ta paylaşmasıyla ögrendim. Merak ettim izledim, okudum dogrusunu söylemek gerekirse çok etkilendim. Benimde hayatımda bazı olumsuzluklar sürec halinde devam ediyor. Sizden bu konuda yararlanmak isterim. İyi çalışmalar.

 9. sedef dedi ki:

  merhaba ;
  bu yazı için kelimelerin gücü diyebilirim.
  fakat ne kadar okumak ,araştırmak önemli ise daha önemlisi var ki o da uygulamak,
  herkese uygulaması yönünde tavsiyede bulunmak isterim.

Bir Cevap Yazın