Mutlu İnsanların Ortak Elemanları | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
 

Mutlu İnsanların Ortak Elemanları

Mutluluk skalasına göre değerlendirme yapıldığında, mutluluk eğilimi gösteren insanların ortak özellikleri olduğunu biliyor muydunuz? Şimdi “mutluluk bazılarına verilmiş hediye midir yoksa insanın kendi yarattığı zihinsel bir olumluluk mudur” sorusuna cevap vermemiz gerekirse… İkincisinin doğru şık olduğunu kabul etmek durumundayız. Ziraa mutluluk aslında dış dünyadan bağımsız zihinde başlayıp ve sürüdürülen bir zihinsel eylemdir. X kişisi ile Y kişisini aynı şartlara maruz bıraktığımızda, her ikisinin de şartları aynı olmasına karşın mutluluk derecelerinin farklı olması tamamiyle zihinsel algı, ve bu algı sonucu oluşan karar ve davranışların şekillerine bağlıdır.

Gelin Mutlu İnsanların Ortak Küme Elemanlarından Bazılarını İnceleyelim;

Karşılaştıkları sorunlar, problemler karşısında kendilerini veya başkalarını suçlama yolunu tercih etmezler. “Kim suçlu” sorusu üzerine gitmenin gereksiz olduğunu iç sesleri ile algılar ve doğal olarak sorunun çözümüne yönelik kararlı ve yapıcı adımlar atmayı tercih ederler.

Başlarına gelen olumsuz şeylerin içinden, olumlu ayrıntılar çıkartmayı kendilerine görev bilirler. Doğal bir refleks ile “her işte hayır vardır” düşünce eğilimini sürdürerek, olumsuz durumun, yaşamını olduğundan daha da fazla etkilemesine izin vermez.

“Önce ben” demeyi bilirler. Önce “ben” diyerek bencilce bir hareket yapmadığını, tam tersine etrafına daha fazla sevgi, enerji ve güç saçabilmek için kendi doyumunun en önemli parametre olduğunun farkındalığına bilinçli veya doğal refleks şeklinde varmıştır ve bu yönde hareket eder.

Hayır demeyi bilir. Gerektiği yerlerde “hayır” demenin kendi iç sağlığı ve iç enerjisi için önemli olduğuna doğal reflekle karar verir.

İnsanlara güvenir. Bir insan tarafından uğratıldığı adaletsizliği tüm insanoğluna mal etmez. Her insanı kendi içinde değerlendirme yolunu tercih eder ve insanların onun doğası ile aynı olduğu iç sesine hakimdir.

Her şartta kendisine ruhsal ve fiziksel zaman ayırır. “Yarış atı” anlayışını reddeden bir zihin yapısına sahiptir.

Hayal kurar. Hayal kurmayı ve bu hayallerin peşinden gitmeyi bir yaşam prensibi olarak kabul etmiştir.

Yaşamında onu motive eden referans noktaları belirlemiştir. Sevdiği unsurları kafasının köşesinde farklı alternatif senaryolarla tekrar tekrar gösterir kendisine. Olumsuz durumlarda dahi bu referans unsurlarını zihninde canlandırarak sıçrayışına devam eder.

Kendisini iyi hissettirecek olumlu sözler kullanmayı veya zihninden geçirmeyi adeta hobi edinmiştir. Farkında dahi olmadan devamlı kendi ruhunu okşayacak iltifatlarda bulunur kendisine.

Aynaya baktığında kendine bir gülümseme atar.

Kendilerini oldukları gibi kabul ederler, dolayısıyla bu şekilleriyle kabul ettirirler. Kendini kabul etmeleri, aynı zamanda kendilerini tanımları ile sonuçlanır. Ortalama kendini tanıdıkları için, kendilerine sorun veya problem çıkarak durumların veya ortamların içine girmezler.

Yapabileceği kadar işi üstlenir. İşlerini zamanında bitirme eğilimi sergilerler, ziraa iş biriktirerek baskı altında yaşamayı doğal bir reflekle reddederler.

Yönlendirme yapmazlar. Başka insanların olumsuz davranışları sonucu oluşan cezalandırma isteğini, başkalarına veya kendisine yöneltmez. Birisine kızdığı zaman yemek yememe gibi, kendini cezalandırma yöntemlerini tercih etmezler. Vurdum duymaz olmaktan ziyade, gerçekler doğrultusunda davranan bireylerdir.

Şükrederler. Her ne durumda olurlarsa olsun şükretme eğilimi sergilemektedirler. Şükretmenin, olumlu düşüncenin temeli olduğuna ve kendi mutlulukları için yararlı bir araç olduğu kanısına, bilinçli veya doğal refleks olarak varmışlardır.

Yaşamında değişiklikler yapar. Belirli bir döngü içinde yaşamayı, dengeyi bozmadan, reddetme eğilimine sahiptir. Kendisi ve sevdikleri için değişiklikler yapmayı – ev,iş – döngüsünü kırma yönünde davranış sergilerler.

Komplo teorileri ile yaşamazlar. Dış dünyanın da kendileri gibi benzer istek ve arzulara sahip insanlardan oluştuğunun ve insanların söylemler doğrultusunda değişebileceğinin farkındalığına bilinçli veya farkında olmadan sahiptirler. Bu nedenle, “birilerinin gizli ajandaları var” gibi devamlı komplo teorileri üzerinden yaşamayı reddederler.

Ötekileştirmezler. Kendinden farklı olanı zihninde ötekileştirme gereği duymaz. Farklılığı bir zenginlik olarak görme zihnsel eğilimine sahiptir. Bu şekilde her ortamda, kendilerini çok daha rahat ve iyi hisseder.

Sevdiklerine zaman ayırırlar.

Alıngan veya kırılgan olmayı doğal bir refleks ile reddederler, ziraa zihin yapıları alınganlığın çözüme gitme açısından anlamsızlığının farkındalığına sahiptir.

Küsme gibi basit, kısa vadeli çözümleri reddederler. Buna karşın sorunun üzerine giderek, çözüm odaklı davranmayı olabildiğince sürdürürler.

Özgüvenleri mutluluğa anahtarlarıdır, ziraa kendilerini oldukları gibi kabul edererek kendi kimliklerini veya özvarlıklarını sevme eğilimi içindedirler.

Mutlu olan insanlar, mutlu olmayı öğrenmiş insanlardır. Mutlu olan insanların ortak özelliklerinin tümü, koşul, durum ve şartlara karşı geliştirilen algısal duruşla ilgilidir. “Otobüsü kaçırmayı” bir insan, dünyanın sonu gibi algılar ve kendi mutluluk yolunda, kendisi taş koyar, bir diğer insan otobüs kaçırmanın her zaman olabilecek bir durum olduğunu kabul eder ve durumu sadece “otobüsü kaçırdım” şeklinde değerlendirerek içsel enerjisini bu olumsuzluğun, haddinden fazla harcanmasının önüne geçer.

Mutlu olmak zor değildir, problemlere karşı yapıcı düşüncenin zeminini hazırlayan bir zihin yapısı artı güzellikleri daha da güzel kılmayı sağlayan bir zihin yapısı edinmek mutluluğun kapısını açmaktadır.

Yaşam zihinde sürdürülen bir senaryodur…

 Yazar: Gökhan Çınaroğlu

Tavsiye Edilen Konular:

Konuyla İlgili Etiketler:

“Mutlu İnsanların Ortak Elemanları” için 7 Yorum

 1. Merve dedi ki:

  Sanırım benim zihnim kısmen mutluluğa programlanmış. Yazılmış çoğu unsuru kendi yaşamında birebir uyguluyorum. Yapmadıklarımı da hemen devreye sokmaya başlayacağım. Güzel yazınız için teşekkür ederim.

 2. ceyda dedi ki:

  Öfke kontrolü ile ilgili ne yaplabilinir

 3. Kerem dedi ki:

  Hş bir paylaşım olmuş. Özellikle ötekileştirme, yabancılaştırma konusunu ele aldığım bu günler, bu unsurun mutlu insanların özelliklerinden birisi olduğunu görmek beni de ayrıca mutlu etti:)

 4. irfankobaş dedi ki:

  mutluluk insanın kendi elinde demem kerekiyor …yinede anlamak gerekir yani nasıl kendi eleinde bunun ucunds var ile yok arasında bir sey yokmu mesela o .bir sey nedir mutlulugu kim ne nerdenasıl anlıyalım da herkes faydalansın deyilmi haksızmıyım tabi bu aravar da kimseyi üzmek istemem fikirlere saygım var o da mantık dahili ogüzel olur

 5. Esad dedi ki:

  bu elemanların pek çoğunu barındırdığımı düşünüyorum ve gerçekten de mutlu olduğumu düşünüyorum, okuyunca ayrı bir güzel oldu, kendimi çok daha iyi hissettim, teşekkürler…

 6. cavit dedi ki:

  Bu yazıya teşekkur etmeyi borc addediyorum kimin yazdıgınıda bılmek ısterdım bireysel bir yazımıdır anonım bır yazımıdır bılemedım.Bu günün insanını inşa edememiş olsada olması lazım geleni anlattıgına ınanıyor ve bu sekılde yasamıs oldugumu fark etmeme yardımcı oldugunu inandıgım butun el degmez varlıklarım adına ikrar edıyorum…Şahsımın yazdıgı bır sozumun bu yazıya ornek bir misal olacagı düşüncesinde olarak paylaşmayı uygun gördüm…İKAMET ETTİGİ ŞEHİRDEN BAŞKA BİR YERE SEYAHAT ETMEYE BENZER HAYAT…VE GECERKEN GORDUGU YERLER GIBIDIR TECRÜBELERİ…DÜNYANIN VE BÜTÜN ALEMLERİN TEK SAHİBİ RABBİMDİR…BU DÜNYADA YAŞAYANDA YOKTUR HERKES YOLCUDUR…HERKES BİR SEVGİ ARAR ASLINDA SEVGIYI ALAMAYAN SADECE KENDISIDIR (İNSANDIR)Saygı ve sevgılerımın kabulunu ıstırham ederım….

 7. NAZ dedi ki:

  TEŞEKKÜRLER BU GÜZEL YAZINIZ İÇİN HERŞEY ZİHİNDE BİTİYOR ZOR DEĞİL ASLINDA MUTLU OLMAK SAGLIK OLDUKTAN SONRA:-)

Bir Cevap Yazın