Mutluluğun Temel Kaynağı - Şükretmek - Düşünce Gücü | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
 

Mutluluğun Temel Kaynağı – Şükretmek – Düşünce Gücü

Şükretmek, olumlu düşüncenin temelini oluşturan en önemli kişisel eğilimdir.  Bu nedenle düşüce gücünün bireyin lehineŞükran - şükretmek - pozitif düşünce gücü işletilmesi açısından şükran eğilimi önemli rol oynamaktadır.

Şükretmek elimizdeki ile mutlu olmayı, mutluluk durumu ise, elimizdekinden daha fazlasına ulaşmamız için gerekli yaşam motivasyonunun kaynağıdır. Bir diğer deyişle şükretmek; mutluluğun ve başarının kaynağıdır.

Pozitif Düşüncenin Kaynağı: Şükretmek 

Pozitif düşünce eğilimi, dünyaya bakış açısıdır. İçinde bulunulan duruma, elimizde olan imkanlara, etrafımızda gerçekleşen olgulara bakış açımızdır kısacası.

Bakış açısı; bireyin zihin haritasının ona sunduğu şablonlar sonucu ortaya çıkan “algı” ile değerlendirmedir.

Örneğin; bir amaca ulaşmak için deney yapan X kişisi ile Y kişisi arasında algı farklılığını ve bu algı farklılığının yönledirdiği olası sonuçları değerlendirelim.

X’in bilinçaltı şablonları ilgili varsayımları içermektedir;

Başarı bir süreçtir

Elimde olanlar için şükrediyorum

Kaynaklarım için şükrediyorum

Ulaştığım her adım merdivenin bir basamağıdır, her basamak için şükrediyorum

Y’nin bilinçaltı şablonları ilgili varsayımları içermektedir;

Başarı sadece sonuçtan oluşmaktadır

Başarı ile Başarısızlık arası bir şey yoktur

Sonuca ulaşmadan hiç bir adım beni tatmin edemez

Düşünce Gücü ile Ulaşılan Sonuçlar

X ve Y bireyleri birbirinden habersiz, aynı amaç doğrultusunda deneylere başlamaktadır. Amaca ulaşılması, düşündüklerinden daha fazla zaman ve deney yapmaları gerektiğini çok geçmeden anlamaktadırlar. Her iki birey de, 28. Deneye gelmişler ve daha sonuç elde edememişlerdir.

X ve Y bireylerinin geldikleri noktada, psikolojik eğilimleri:

X: 28 deney yaptığını, elde ettiği her olumsuz sonucun, onu başarılı sonuca ulaştırmasına yakınlaştırdığını, ziraa 28 farklı deneyin ona başarılı sonuç için yanlış olduğu bilgisini verdiğini, bir diğer deyişle yaptığı her deneyin, olumsuz da olsa, esas amacı için ona bilgi sermayesi arz ettiği düşünce eğilimindedir.

Söz konusu düşünce eğilimi X bireyin psikolojik eğilimini olumlu anlamda etkilemektedir. Ziraa, X, şuanki elde ettiği bilgi sermayayesinin onun için bir fayda olduğu yönünde bir algı oluşturmakta ve buna karşın katlandığı külfetin (28 deney yapmak) ise edinilen faydaya değdiği yönünde algı eğilimini sağlamaktadır.

Sonuç olarak; X’in bilinçaltı zihin haritası, fayda/maliyet algısını mutluluk ve motivasyon lehinde etkilemiş, geldiği noktaya şükretmesini sağlamış ve başladığı işin devamını getirme eğilimini oluşturmuştur.

X başladığı işi motiveli ve etkin bir şekilde sürdürmeye devam etmiştir.

Y’nin geldiği noktada ise, Y külfetine katlandığı deneylerin karşılığında, hiç bir fayda elde edemediği algısına kapılmış. Bunun sonucu olarak, psikolojik; eğilimi üzüntü ve motivasyonsuzluğa doğru kaymıştır. Çalışmalarındaki motivasyonun azalması ile birlikte, işindeki verimliliği ve etkinliği azaltmıştır.

Y geldiği noktayı değersiz algılayıp,  elindeki ile şükretmeyi tercih etmemektedir.

138. Deney

X 28. Deneyden sonra şükretme eğilimini, dolayısıyla pozitif düşünme yeteneğini kullanmaya devam ederek, başarıya giden yolun en az başarının kendisi kadar önemli, yani süreç ile mutlu olabilmenin önemini 138. Deney sonunda daha iyi anlamıştır. Ziraa 138. Deney, X’in sonuca ulaşmasını ve bilim dünyasına çok önemli bulgular arz etmesini sağlamıştır.

Sadece elindekiler ile şükretmesini bilmekle başlayan serüven, amaca yönelik gerçekleşen olgulara fayda lehinde algının oluşumunu tetiklemiş ve sonuç olarak daha fazlasına ulaşılmasını sağlamıştır.

Peki X başarıya ulaşamasaydı ne olacaktı?

X’ başarı yolunda giden, mutluluk eğilimi yüksek, dolayısıyla mutlu bir kişi olarak yaşamaya devam edecektir, bu ise ona gene başka başarılar için kapı açacaktı.  Zira burada önemli olan, spesifik bir deneyde başarılı olmaktadan ziyade, bir hayat felsefesinin, bir bireyi hayatı boyunca farklı alanlarda başarılı olma olasılığını arttırdığı gerçeğidir. Buna ister hayat felsefesi, istersek prensip ya da kuantum düşünce sanatı diyelim; bilinçaltı şükran eğilimi, bireyin başarılı ve mutlu olma olasılığını arttıran temel kaynaktır.

Y’ye ne oldu?

Y, 28. Deneyden sonra fayda/maliyet bilinçaltı algısında demotivasyon lehinde oluşan değişim ile birlikte, psikolojik üzüntü hali ve işinde verimsizlik baş göstermiştir. Y, 42. Deneyden sonra başladığı işi bırakmıştır. Yeni bir işe başlamış, fakat orada da mutlu olamamıştır, ziraa bilinçaltı şablonu onun hiç bir zaman, amaca giden süreçte mutlu ve motive olmasına kaynak olamamıştır.

İşte başarı ile mutluk arasında olan ilişkinin, bilinçaltı zihin haritasında farklı kodlanan iki bireyin farklı sonuçlarıdır yukardaki örnekler.

Başarı mutluluk getirir, fakat mutlu olmasını bilemeyen birey başarılı olamaz.

Şükretmek; pozitif düşünce sanatıdır; pozitif düşünebilme yeteneği bilinçaltı söylem kalıplarıda yatmaktadır, pozitif düşünce mutluluğun, yaşam motivasyonunun, dolayısıyla başarının temel kaynağıdır. Önemli olan şükredebilmeyi sağlayan bilinçaltı zihin yapısına sahip olmaktır, gerisi kendiliğinden gelecektir.

“Basketbol hayatım boyunca yaklaşık 9000 şut kaçırdım. Neredeyse 300 maç kaybettim. 26 defa son şut denedim ve kaçırdım. Hayatımda defalarca kez denedim ve başarısız oldu. İşte bunun için bu kadar başarılıyım.” Micheal Jordan

 

 Yazar:  Akustik Uzmanı; Burak Erdal

GENEL ŞÜKRETME OLUMLAMALARI

Bakın aşağıda hangi şükretme nedeninizi bulacaksınız:

Var olduğum için şükürler olsun

Rüzgara, yağmura, güneşe, bana yaşadığımı hatırlatan herşey için şükürler olsun

Ağlayabildiğim ve gülebildiğim için şükürler olsun

Kusursuz bir beden ile donatılmış, ruhsal bir varlık olduğum için şükürler olsun.

Farkettiğim ve etmediğim tüm yeteneklerim için şükürler olsun.

Tavsiye Edilen Konular:

Konuyla İlgili Etiketler:

“Mutluluğun Temel Kaynağı – Şükretmek – Düşünce Gücü” için 12 Yorum

 1. Mete Eröz dedi ki:

  Sağlığım için şükrediyorum
  Nefes alıp verdiğim için şükrediyorum
  Çocuklarım için şükrediyorum
  Bana verilmiş bu hayat için şükrediyorum

  Burak bey şükran anlayışı ancak bu kadar güzel ve bilimsel anlatılabilirdi. Şükretmek dinimizin söylemlerinde geçmesi ile günümüzün soyso-psikoloji biliminin pozitif düşünce varsayımı aslında aynıdır.

  Şükreden her zaman daha fazlasını elde edecektir. Bu bir mucize değil doğanın işleyiş prensipleri çerçevesinde gerçekleşen bir gerçektir. Keyifle okuduğum bir yazıydı. Sizi keşfettiğim güne şükürler olsun

 2. sevgi sargın dedi ki:

  Allah’ıma bin şükürler olsun, mükemmel bir varlığın yarattığı bir dünyada olaylar ve olgular hangi noktadan baktığına göre değiştiği için şükretmek çok kolay ben bunu idrak edebilmenin mutluluğunu ayrı bir şekilde yaşıyorum… Sağolun varolun… Sevgiyle kalın…

 3. aydın dedi ki:

  çok güzel bir makaleydi

 4. ümmühan dedi ki:

  şükretmek,şükredebilmek bir nimettir,Rabbim bu nimeti hepimize versin ve geri almasın..ben çocukluğumdan beri her şeye şükreden biriydim ve galiba bunun değerinin pekte farkın da değildim,ne oldu bilmiyorum geçen yıl bu şükretme duygumu kaybettim ve hayatımın en zor yılını yaşadım,çok büyük felaket mi yaşadım hayır ama büyük bir sıkıntı yaşamış gibi mutsuzdum ,bir gün bir dua kitabında okudum.Allah-u teala hz davuta “şükret” deyince davut peygamber”şükür de senin bi nimetin”diye cevap veriyor ,işte o zaman anladım Rabbimin benden “şükür etme” nimetini aldığını,o günden beri sürekli dua edip herşeye şükredmeye çalışıyorum,Rabbim yar ve yardıcımız olsun….

 5. hayrullah dedi ki:

  ya bu makaleyi okuyacak gözüm olmasaydı… şükür olsun hak teala

 6. ercan efilti dedi ki:

  ilk defa insan olarak yaratılmış olmamıza şükretmemiz gerekiyor. ben samimiyetle şükretmenin çok faydalarını yaşadım.bazen benim en yakın arkadaşım dahi neyine şükrediyorsun demesine rağmen çünkü beynimizdeki düşünce kan dolaşımını dahi etkiliyor olumlu düşünce de olan insanın başaramayacağı yoktur.şükretmeyen kendinden yukarı bakıyor olmalı aslında o yukarı zannettiği sadece kendi düşüncesi çok şükür bu düşüncelerimi sizlerle paylaşa biliyorum.Burak Erdal beye teşekkür ederim.

 7. zeynep kuvan dedi ki:

  size çok teşukkur edıyorum şükürler olsun kı bu siteyle tanıştım..

 8. ceyda dedi ki:

  hepiniz sağolun.

 9. Zeki Çınar dedi ki:

  Sayın yazar size çok teşekkür ederim. Harika bir yazı. Bu arada,
  şükretmeyi acizlik, tembellik, -affedersiniz- züğürt tesellisi vs. diye algılayıp öyle lanse edenler de bu yazınızı okuma imkanı bulurlarsa, görüşlerini eminim ki gözden geçireceklerdir.
  Tekrar teşekkürlerimle.

 10. Sebahattin Tokmak dedi ki:

  Çok güzel ve faydalı bir yazı olmuş. Teşekkür ederim. Dinimiz de şükretmeye ve sabretmeye çok veriyor. daha da önemlisi şükür’ün ve sabır’ın farkında olmaktır. Bu kavramlar mutlu olmamıza da vesile olur. Genel olarak esnaflara, işler nasıl? diye sorulduğunda, çok nadir olarak, işler kesat, derler. İşleri iyi gitmesede, büyük çoğunluk, çok şükür işler de iyidir, Allah’ın verdiğine şükürler olsun, derler. Şükrün işlerini artıracağının ve bereket getireceğinin farkındadırlar.

 11. mehmet dedi ki:

  Mükemmel bir yazı.

Bir Cevap Yazın