Müzik ile Tedavi | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
 

Müzik ile Tedavi

MÜZİKLE TEDAVİ

Müzikle tedavi, ilk anda akla “Yeni bir tedavi yöntemi mi?” sorusunu getiriyor. Oysa bu yöntem hiç de yeni bir yöntem değil. İnsanın fiziksel ve psikolojik problemlerinin müzik aracılığıyla tedavi edilmesi yöntemi Anadolu’da yaklaşık 2.500 yıldan beri uygulanıyor. Anadolu’da kurulmuş birçok medeniyet tarafından uygulanmış olan bu yöntem oldukça başarılı sonuçlar doğurmuştur. Anadolu medeniyetleri arasında bu işi en ustaca kullanan medeniyetler şüphesiz Selçuklular ve Osmanlılardır. Ancak bu alandaki zirve Osmanlılar döneminde yaşanır. Başta Edirne olmak üzere birçok şehrimizde bu amaçla açılan tedavi merkezleri vardır. Sultan II. Bayezid’in Edirne’de yaptırdığı hastanede hastalara tedavileri su sesi ve müzikle yapılırdı. Müziğin, aslında genel anlamda medeniyetin doğduğu yerler olarak bilinen Yunan medeniyeti de bu yöntemi başarıyla uygulayan toplumlardan. Platon, hiçbir tıbbi müdahalenin müzik olmadan başarıya ulaşamayacağını belirtiyor. Tıbbın kurucusu olan Hipocrates’in de yüzyıllar önce hastalarının tedavisi sırasında onları ilahi dinlemeleri için tapınaklara götürdüğü söyleniyor.

 

Uzmanlar tarafından müzikle tedavinin yetişkinlerin sağlığı açısından oldukça önemli olmasının yanında çocukların ruhsal gelişimleri açısından da önemli olduğu vurgulanıyor. Bu yöntem sayesinde çocukların yaratıcı düşünmesinde, estetik duygularında, kendini ifade edebilme kapasitesinde gözle görülür artışlar olduğu belirtiliyor. Doğumdan hatta anne karnından itibaren müzikle iç içe gelişen çocukların toplumsal ilişkilerinin daha sağlam, suça meyillerinin daha az olduğu da kanıtlanan gerçeklerden. Ayrıca öğrenme güçlüğü çeken çocukların eğitim hayatlarında da müzikle tedavinin sağladığı destek yadsınamaz. Eğitim ortamını daha eğlenceli bir hale getiren müzik, çocuğun sıkılma ve kaçınma davranışlarını en aza indiriyor. Dolayısıyla çocuktan alınan verim artıyor. Bunun yanında dikkat toplamada oldukça zorlanan hiperaktif çocukların tedavilerinde de müzik desteğinden sıklıkla yararlanılmakta.

 

Peki Hangi Makam Hangi Hastalıklara İyi Geliyor?

 

1.) Rast Makamı: Gece yarısı etkilidir. Kemik ve beyni etkiler. Akıl hastalıkları için kullanılır. İnsana neşe verir.

 

2.) Irak Makamı: Kuşluk vakti etkilidir. Korku gidericidir. Nevrotik rahatsızlıklar için kullanılır.

3.) Isfahan Makamı: Ateşli hastalıklarda kullanılır. İnsana hareket kabiliyeti ve güven hissi verir.

4.) Zirefkend Makamı: Gece yarısından sonra etkilidir. Sırt ağrılarına ve kulunca faydalıdır.

5.) Büzürk Makamı: Beyin hasarıyla ortaya çıkan şiddetli hastalıklara etkilidir. İnsana korku verir.

6.) Zengule Makamı: Guruptan sonra etkilidir. Kalp ve beyin hastalıkları için kullanılır.

 

7.) Rehavi Makamı: Seher zamanı etkilidir. Baş ağrısında, ağız çarpıklığında, akıl hastalıklarında kullanılır. Doğuma yardımcı olur. İnsana sonsuzluk fikri verir.

 

8.) Hüseyni Makamı: Sabahleyin etkilidir. Güzellik, rahatlık, ferahlık verir. Mide sıkıntılarını giderir. İnsana sükunet sağlar.

 

9.) Hicaz Makamı: İki ezan arası etkilidir. Kemiklerde, genital sistem ve böbrek hastalıklarının tedavilerinde kullanılır. İnsana tevazu verir.

 

10.) Nihavend Makamı: Öğlen etkilidir. Kan dolaşımında, tansiyonda ve bel ağrılarında kullanılır.

 

11.) Neva Makamı: Göğsün sağ tarafına, böbreklere etkilidir. İnsana lezzet ve ferahlık verir.

12.) Uşşak Makamı: Gün batarken etkilidir. Kalp ve ayak rahatsızlıklarına faydalıdır. İnsana gülme hissi verir.

13.) Segah Makamı: Şişmanlığa, uykusuzluğa, kas rahatsızlıklarına etkilidir.

 

Tavsiye Edilen Konular:

Konuyla İlgili Etiketler:

Bir Cevap Yazın