NLP Nedir - Varsayımları Nelerdir ? | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
 

NLP Nedir – Varsayımları Nelerdir ?

 

Anne karnından itibaren aslında birey yaşadığı hiçbir şeyi unutmuyor. Bilinçaltına depolananların arasında kulağımıza okunan ezan, annemizin ilk ninnileri ve bunun gibi birçok bilgi mevcut. Yaşanan her olayın kayıt yeri belliyse ve kaydedildiği bir gerçekse o halde birey yaşadığı ve unuttuğunu sandığı birçok negatif olayı da bilinçaltına kaydeder. Bu negatif olaylar ve durumlar kişiyi hayat boyu etkiler ve kişi bunlardan etkilendiğinin çoğu zaman farkında bile olmaz.

 

Kişi çoğu zaman olmaması gerektiğini bildiği birçok şeyi yaparken bulur kendini. Mesela sigara içmenin son derece olumsuz sonuçlar doğuracağını çok yakından bilir ancak kendini alamaz içmekten. Ya da kendisine teklif edilen bir şeye cevap olarak hayır demesi gerektiğini kendi kendine tekrarlamasına rağmen bir türlü hayır diyemez. Çok çalıştığını ve emek verdiğini düşünür ama başarısızlığının nedenini anlayamaz. İşte tüm bu mantıksız gelen durumların temelinde hayatın bir döneminde yaşanmış olumsuz bir durum, eksik ya da yanlış öğrenmeler yatar. Bir anne çocuğunu her türlü dış yaşamdan koruyup onun yapması gereken her şeyi kendi yaparsa, ona hiçbir türlü sorumluluk vermezse elbette çocukta sosyal fobi durumu ortaya çıkabilir.

Eğer bir çiçeğe gerektiğinden fazla su verirseniz o çiçek muhakkak çürüyecektir. Gereğinden az verdiğinizde ise kuruyacaktır. Tıpkı bunun gibi bir çocuğa aşılanması gereken ilgi, sevgi, güven, motivasyon gibi durumların da dengeli olması gerekir. Gereğinden fazla veya az verilen sevgi, ilgi v.b. çocukta ileriki yaşamında belirecek bağımlılık, özgüven eksikliği v.b. sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. İşte nlp bu noktada karşımıza çıkar ve bireye özel yöntem ve tekniklerle kişinin geçmişindeki yaşanmışlıklarını ve bu yaşanmışlıklarının sonucundaki yanlış öğrenmelerini düzene sokma, değiştirme ve iyileştirme işlemlerini gerçekleştirir.

 

Nlp iki temel varsayıma dayanır:

 

Harita Yaklaşımı: Kişi günlük yaşamı içerisinde yapması yönünde birçok uyarı alır. Ancak bunların yalnızca birkaçını uygular. Çünkü herkesin kendi inançları, değerleri, kişilik yapısı vardır. Ve kişi kendisine gelen uyarılardan yalnızca kendi yaşamına uygun olanları algılar. İşte kişinin kendi değer yargılarından oluşturduğu bu filtreye harita denmektedir. Ve nlp’nin temelinde kişiye özel haritalar yer almaktadır.

 

Sistem Yaklaşımı: Kişilerin hem birbirleriyle hem de evrenle olan iletişimleri bir sistem dahilinde gerçekleşir. Dolayısıyla iletişimde sistemler ve alt sistemlerden söz etmek doğru olacaktır. Herhangi küçük bir sistemi bütün sistemin içinden çekip çıkarmak ise olanaksızdır.

Tavsiye Edilen Konular:

Konuyla İlgili Etiketler:

Bir Cevap Yazın