Olumlama Cümleleri | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
 

Olumlama Cümleleri

Günlük hayatta kurduğumuz cümleler genelde düşünmeden söylenmiş, plansız yapılardan ibarettir. Bu yüzden her biri niyetimizi, ulaşmak istediğimiz noktayı ortaya koyar. Aslında hiç farkında olmayız ancak ağzımızdan çıkan en ufak bir kelime dahi, bizden evrene yollanmış bir emirdir. Öylesine söylemiş olduğumuzu düşünürüz, kendimiz dahi ciddiye almayız çoğu zaman söylediğimiz şeyleri. Ancak onların bir zaman sonra bizi, kişiliğimizi, benliğimizi, amaçlarımızı, hedeflerimizi ortaya koyduğunu, değerlerimizi gün yüzüne çıkardığını çok sonra fark ederiz.

 

Bugüne kadar hep onların istediği bir “siz” olmaya çalıştınız değil mi? Kabul gören, sevilen, sayılan, yer edinen bir kişilik oluşturmak istediniz. Bu yüzden de söylediklerinizin çoğu aslında demek istedikleriniz değildi. Dolayısıyla ortaya koyduğunuz kişilik de aslında tam anlamıyla sizi yansıtmıyordu… Artık bir kenara bırakın onları. Siz, nasıl bir “siz” olmak istiyorsanız, önce onu fark edin. Bunu sürekli tekrarlayın. Okulda, evde, yatarken, kalktığınızda… Aklınıza gelen her yerde ve her zamanda… Hatta sayfalar dolusu yazın nasıl biri olmak istediğinizi. Aynı cümleyi defalarca söyleyin, yazın. Yani evrene bildirin…

 

Çok çeşitli olumlama cümleleri mevcuttur. Zaten kişi kendini tanıdıkça kendine en uygun söylemleri keşfedip onlarla çalışmaya devam edecektir. Ancak kuracağınız cümlelerde dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Biz bunların üstünde durmaya çalışacağız.

 

Her şeyden evvel, dile getireceğiniz cümlelerin olumlu nitelikli olmasına dikkat edin. Aynı anlamı barındırdığını düşündüğünüz cümleleri bile değiştirin. Yani, korkmuyorum demeyin mesela. Güvendeyim deyin. Hasta değilim yerine sağlıklıyım deme yoluna gidin. Cümlelerinizde olumsuz ifadeler yer almasın.

 

Kişi geçmişiyle vardır. Kimse geçmişinden kopuk bir hayat yaşamak istemez. Eğer geçmişi onu mutlu ediyorsa… Ancak orada sizi üzen bir yaşanmışlık varsa, bunu muhakkak silin, yok edin. Affedin… Eğer onu kafanızdan ve bilinçaltınızdan atmayı başaramazsanız bu sizin her adımınıza yansıyacağı gibi her cümlenizde de kendini gösterir… Bu yüzden sizi üzen bir anınız mı var, rüyalarınıza giren kötü bir yaşanmışlık mı bıraktınız geride, işin başında onu unutmaya çalışın.

 

Kuracağınız cümleler herkese hitap eder nitelikte açık, anlaşılır ve sade olsun. Hedefinizi de ortaya açık ve net bir biçimde koysun. Başarıyorum gibi açık uçlu bir cümle kurmayın. Neyi başardığınızı muhakkak belirtin.

 

Cümleleriniz şimdiki zaman veya geniş zaman kipiyle çekimlenmiş olsun. Gelecek zaman eklerinden mümkün mertebe kaçının. Gelecek zaman kipi, yapmak istediklerinizi sürekli erteler.

 

Cümlelerinizde ortaya koyduğunuz ifadeler başkaları hakkında olmasın. Kendinizi ilgilendiren cümleler kurun. Beni sevsinler demeyin, ben sevilmeyi hak eden biriyim diyin.

 

Elbette kurduğunuz tüm olumlama cümleleri sizin yaşamak istediğiniz hayatla ilgili adımlar atmanıza yardımcı olacaktır. Ancak hiç şüphesiz ki bu cümleleri yalnızca kurmakla sahip olmak istediğiniz hiçbir şeyi elde edemezsiniz. Bunlar ancak yol göstericidir, yardımcıdır. Kendinize bir plan oluşturmayı ve bu plan çerçevesinde harekete geçmeyi unutmayın!

Tavsiye Edilen Konular:

Konuyla İlgili Etiketler:

“Olumlama Cümleleri” için 4 Yorum

 1. naime dedi ki:

  hazırım bütün güzelliklere

 2. naime dedi ki:

  hazırım butun güzellıklere sevgiye aşka bolluğa berekete ve bunların bütünün devamına

 3. habibe dedi ki:

  ben hep bu şekilde düşündüngüm için yıllarca herşey gönlümce oldu buna inanııyorum eskden babannem söylerdi iyidüşünün iyi olun diye cok dogruymuş inanın cok işe yarayacak

 4. Abdurrahman dedi ki:

  Güzel gören güzel düşünür,güzel düşünen hayatından zevk alır,kısaca bunu anlatıyor aslında ve dinimizin gösterdiği yolu işaret ediyor.

Bir Cevap Yazın