Özgüven Doğuştan Gelen Bir Özellik Değildir | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
 

Özgüven Doğuştan Gelen Bir Özellik Değildir

ÖZGÜVEN

 

Özgüven sanıldığı gibi doğuştan gelen bir özellik değildir. İnsan gelişimi ile beraber yavaş yavaş kazanılan bir özelliktir.

Özgüven, çevresel etmenlerden kolaylıkla etkilenir. Kişinin yaşamı boyunca maruz kaldığı psikolojik bunalımlar ya da başına gelen düş kırıklıkları kendisinde var olan özgüven duygusunu zedeler. Kişi kendini sürekli baskı altında hisseder. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki insanların yalnızca yüzde onu kendisini hiçbir baskı altında hissetmeden kendi iradeleri ile kendilerini geliştirmekte ya da bir başka deyişle özgürlüklerini yaşamaktadır.

 

Hepimizin çevresinde yer alan sıradan bir aileyi ele alalım, bu ailenin çocuklarını yetiştirirken kullandığı üslubu inceleyelim. Hepimizin ulaşacağı sonuç aşağı yukarı aynı olacaktır. Bir ailede bir çocuğa yönelik olan her övgüyü on yergi karşılamaktadır. Bu ve benzeri durumlar elbette ki çocuğun gelişim evrelerini olumsuz etkileyecektir. Ancak hepsinden çok, çocuğun özgüven duygusunu zedeleyecek ve bu durumun ömür boyu sürmesine neden olacaktır.

 

BAŞLICA DÜŞÜK ÖZGÜVEN NEDELERİ:

 

–          Hayal kırıklıkları

–          Baskıcı yetiştirme ( erken engelleme, övgü – yergi, kaba kuvvet v.b. )

–          Bastırılmış cinsellik ( cinselliğe düşmanmış gibi öğretilen ahlak, cinselliğe önyargı v.b. )

–          Toplum yapısı ve ruhsal kirlenme ( engellenen gelişim, soyutlanma ve yalnızlaşma, sevgisizlik, insan gruplarından korku, topluluk önünde konuşma korkusu, takdir edilme ihtiyacı v.b. )

 

ÖZGÜVEN VE BEDEN DİLİ

 

İnsanlarla etkili iletişim kurmanın temel yolu bedeni etkin kullanmak ve göz temasından kaçmamaktır. Beden dilini etkin kullanamayan bir birey ne kadar iyi bir konuşmacı olursa olsun, sözlerinin hiçbir etkileyiciliği kalmaz. Jest ve mimikler, vücudun kendine has hal ve hareketi kişinin kendine olan özgüveninin ispatı niteliğindedir. Eğer kendine son derece güven duyan biri izlenimi vermek istiyorsanız her şeyden önce karşınızdaki insanın gözlerine bakmaktan çekinmeyin. Göz teması kendine güvenin temel şartıdır. Muhatap olduğunuz insana, onu rahatsız etmeyecek bir mesafede yakın durun. Jestlerinize ayrıca dikkat edin. Ellerinizi sürekli cebinizde tutmayın ya da kollarınızı kavuşturmayın. Çok fazla ve çok yüksek sesle konuşmak sizi özgüvenli göstermez. Ses tonunuzu ve konuşma sürenizi ortama göre ayarlayın. Bıraktığınız izlenim önemlidir. Bu yüzden giyiminize ve dış görünüşünüze dikkat edin.

Tavsiye Edilen Konular:

Konuyla İlgili Etiketler:

Bir Cevap Yazın