Olumlu Düşünce Gücü | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
 

Olumlu Düşünce Gücü

Etrafınızdaki herşey, kendiniz de dahil düşüncenizin ürünüdür. Olumlu düşünce, olumlulukları, olumsuz düşünce ise olumsuzlukları bir araya getirme gücüne sahip birer araçlardır. Düşünce gücü; Yetenekli ve başarılı olduğunuza inanıp, yetenekli ve başarılı olduğunuzu düşünürseniz, yetenekli ve başarılı olursunuz. Tersinin gerçekleşmesi mümkün olmaz.

Ne düşünürseniz onu yaşarsınız, ne düşünürseniz o olursunuz.

Düşüncenin gücü nerden gelir?Düşüncenin gücü, sosyal gerçekleri yaratabilme gerçeğinden gelir. Bunu şu şekilde açıklığa kavuşturalım.Ben güçlü ve yetenekli bir bireyim düşüncesini varsayımınız olarak bilinçaltınıza kabul ettirdiğiniz andan itibaren, içinde bulunduğunuz koşullar çerçevesinde vereceğiniz tüm kararlar bu varsayım tarafından etkilenecektir.

Örneğin ben güçlü ve yetenekli bi bireyim varsayımını bilinçaltına kabul ettirmiş birey; önüne çıkan X fırsatını çok zaman geçmeden değerlendirecektir. Belki X fırsatında başarılı olmayacaktır, fakat karşısına çıkan A, B, C fırsatlarında da aynı varsayımla, fırsatı değerlendirme yoluna gideceği için eninde sonunda “güçlü ve yetenekli bir bireyim” varsayımını doğrulayıcı sosyal gerçeğin içinde bulacaktır kendisini. Buna karşın olumsuz düşünce kalıbını benimsem

iş bir bilinçaltı zihin yapısı, X fırsatını değerlendirmeme olan Y kararını veya erteleme olan Z kararını vererek, eninde sonunda olumsuz varsayımı doğrulayacak, sosyal gerçeğin içinde bulacaktır kendisini.

“Ben ne kadar şansızım”, “Kısmet değilmiş” gibi söylem kalıpları düşünce gücü aracını kullanmayı baltalamaktan başka bir işe yaramazlar. Sadece kişinin olumsuzluklarla karşılaşmış olma durmunun suçlusunu dışarda bulma arayışının ürünleridir.

Bilinçaltına Olumlu Düşünce Depolamak

Bilinçaltı olumlu veya olumsuz herşeyi harfiyen alan ve tersini düşünme yeteneğine sahip olmayan bir yapıya sahiptir. Bilinçaltı gönderilen bir mesajı yorumlamaz, ölçüp biçmez ve yargılamaz. Tek ve en önemli fonksiyonu aldığı temel olumlu ve olumsuz mesajlardan, bireyin kendini ve dünyayı anlamasına ve algılamasına yarayan, birer lens gibi çalışan “varsayım kalıpları” (şablonlar) oluşturmaktır.

Bilinçaltı aldığı mesajları, çağrıştırdığı resimlerle (varolan şablonlarla) sabitler, fakat değişimine izin verir. Bu nedenle bilinçaltı “yağlı yemek yeme”, “kötü davranışlarına son ver” gibi olumsuzluk eylemi bildiren sözlere kulak asmaz. Dolayısıyla düşünürken veya hayal ederken, arzu ettiğiniz değişim doğrultusunda olan olguları canlandırınız veya zikrediniz, arzulamadıklarınızı değil.  “Yağlı yemek yememeliyim” mesajı yerine “Sağlıklı beslenmeliyim”, “sağlıklı bir vücuda sahip olmalıyım” olumlama mesajlarını kullanmaya dikkat ediniz.

Herşey bireyin bilinçaltı zihin yapısında örülü düşüncelerin ürünüdür.

İnsanların kimlikleri, kişilikleri, ve edindikleri sıfatları dışarda keşfedilmeyi bekleyen mutlak gerçekler değildir, herşey zihin yapısında örülü düşünce kalıplarında yatmaktadır.

Tavsiye Edilen Konular:

Konuyla İlgili Etiketler:

“Olumlu Düşünce Gücü” için 3 Yorum

 1. arzu44 dedi ki:

  olumlu düşünce ile tanıştığımdan beri çok mutluyum. zihnimdeki birçok yargıyı kırıyorum. herşey daha güzelleşiyor. Teşekkürler

 2. Dilan dedi ki:

  Bende olmuyor. Çünkü neyi çok istesem hep tersi çıkıyo peki bu neden oluyo?

  • Gizem dedi ki:

   Çünkü tam tersinin başına gelmesinden korkuyorsun ve korktuğun şey başına geliyor. Buna ters çekim kuvveti denir.

Bir Cevap Yazın