Uyku Apnesi Nedir, Çeşitleri, Belirtileri, Çözüm Yöntemleri | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
 

Uyku Apnesi Nedir, Çeşitleri, Belirtileri, Çözüm Yöntemleri

UYKU APNESİ NEDİR?

Uyku apnesi, periferik ya da santral faktörlerin etkisiyle ortaya çıkan ve uyku sırasında on saniyeden uzun süren solunum durmasıdır. Uyku apnesi sendromu tanısı için bir saatlik uykuda beş taneden fazla apne bulunması koşulu aranmaktadır. Hava yolu solunumunun on saniye ya da daha uzun süreli olarak normal solunumdan % 33 – 50 oranında azalması hipopne olarak tanımlanır. Bu azalma tidal volümde de azalmaya yol açmaktadır. Bazı araştırmacılar, tidal volümde üçte bir oranında azalma ile oksijen satürasyonunda % 4’lük düşmenin hipopne tanısı için yeterli olduğunu ileri sürmektedir. Saat başına düşen apne ve hipopne sayısının (hipopne indeksi) en az on olması anlamlı bulunmaktadır.

 

UYKU APNESİ TİPLERİ

Üç tip uyku apnesi saptanmıştır. Bunlar: obstrüktif uyku apnesi, santral uyku apnesi ve mikst uyku apnesidir. Obstrüktif uyku apnesinde üst solunum bölgesinde hava geçişini güçleştiren faktörlerin yol oynadığı bilinmektedir. Bu hastalarda üst solunum bölgesinde hava akımı durmakta, diafragmatik bölgede aktivite devam etmektedir. Santral tipi uyku apnesinde ise solunum santral mekanizmalar tarafından durdurulduğu için uyku kaydında üst solunum bölgesinde olduğu gibi diafragmatik bölgede de aktivite ortadan kalkmaktadır. Mikst tipi uyku apnesinde santral olarak başlayan apne, obstrüktif olarak devam etmektedir.

 

En sık karşılaşılan tablo obstrüktif uyku apnesi sendromudur. Uykuda saat başına düşen apne sayısı (apne indeksi) beşin üstünde ve yedi saatlik uyku süresince apne periyotlarının 30’un üzerinde olduğu durumlarda uyku apnesi sendromu olarak kabul edilmektedir.

 

Bir saatlik uykuda ortaya çıkan apne ve hipopne sayısı 5 – 15 ise hafif, 15 – 30 ise orta, 30’un üzerinde ise ileri derece uyku apne sendromu olarak değerlendirilir.

 

NEDENLERİ

Boğazdaki kasların, hava geçişininin olması gereken alanları kapayacak derecede gevşemesi sonucu uyku apnesi sendromu görülür. kaslar gevşediğinde hava geçişi sekteye uğradığından solunum geçici bir süre durur. Bunun dışında birtakım tetikleyiciler de uyku apnesi sendromunun ortaya çıkmasında rol oynayabilir: Kilo fazlalığı, geniz eti, boğazın dar yapıda olması, alkol ve yatıştırıcıların kullanımı v.b.

 

BELİRTİLERİ

-Yorgunluk,

-Baş ağrısı,

-Dikkati toplamada zorluk,

-Konsantrasyon güçlüğü,

-Depresyon,

-Uykuda horlama,

-Gece sık sık idrara kalkma,

-Terleme,

-Reflü,

-Sabah ağız kuruluğu v.b.

 

TEDAVİSİ

Birçoğu şişman olan hastaların öncelikle kilo vermeleri tedavinin ilk adımını oluşturur. Eğer üst solunum yollarında başka bir rahatsızlık varsa ve bu rahatsızlık uyku apnesi sendromuna yol açıyorsa, gerekli cerrahi müdahale ile üst solunum yolu tedavisi yapılmalıdır. Bunun dışında gelişen teknoloji ile son yıllarda bu tip rahatsızlığı olan bireyler için hava yolunu açık tutmaya çalışan ağız içi aygıtlar kullanılmaktadır.

 

Tavsiye Edilen Konular:

Konuyla İlgili Etiketler:

Bir Cevap Yazın