Yaşam Koçluğu Nedir | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
 

Yaşam Koçluğu Nedir

YAŞAM KOÇLUĞU NEDİR?

 

Yaşam koçluğu kişiyi hedefine taşıma işlemidir. Yaşam koçluğu kişinin sosyal ve toplumsal yönden yaşam kalitesini artırmayı sağlayan mesleki bir ilişkidir. Kişi bu desteği aldığı süre boyunca kendindeki gizil güçleri fark ederek kişisel anlamda bir gelişim gösterir. Bu da bireylerin hem iş hem de günlük yaşamlarında olağanın dışında sonuçlar almalarını sağlar ve kişinin hayatın her alanındaki performansında büyük bir artış meydana getirir.

 

Seansların konusunu belirlemek koçun değil danışanın elindedir. Karşılıklı güven ve saygı çerçevesinde kişi kendini açar, böylelikle rahatlar ve rahatladıkça kendini daha iyi ifade etme şansı bulur. Burada koçun görevi danışana odaklanmak ve onun kendinde var olduğunu fark edemediği çeşitli güçlerini ortaya çıkarabilmektir. Yaşam koçu, danışanın hal ve hareketlerinden, kendini ifade ettiği yöntem ve kullandığı terimlerden, çeşitli telkinlerle yüz üstüne çıkarmaya çalıştığı bilinçaltından ve kişinin bulunduğu yerden yola çıkarak bulunmak istediği yere ulaşmaya çalışır. Yaşam koçu, kişinin istediği yere ulaşması için çabalar ancak eğilimler ve seçimler her zaman danışana aittir.

 

YAŞAM KOÇU NE YAPAR?

 

 

–          Kişinin hedeflerine taşınması adına çeşitli bilgi ve yöntemler kullanır. Gerekli gördüğü durumlarda kişiye engel olduğunu düşündüğü bilinçaltı öğelerinden korku ve olumsuz inanç gibi engelleyicileri silme yönünde çalışmalar yapar. Bu çalışmalarda kuantum yöntemlerinden faydalanır.

–          Danışanda var olan ancak kendisinin farkında olmadığı gizil güçleri kişiye fark ettirir.

–          Kişinin kişisel potansiyelinin gelişmesini sağlar.

–          Danışanın yeteneklerinin gelişmesini sağlar.

–          Kişinin yaşadığı ve yaşayacağı hayatın kendi seçimlerinden ibaret olduğunu fark ettirir.

–          Danışanın kendi güçlü yönlerinin var olduğunu görmesini sağlar. Böylece kişi kendini güçlü ve başarılı hissedeceğinden kendine olan özgüveni artar.

–          Kişi kendi kişisel özelliklerini fark edeceğinden yaşam koçu sayesinde kendinde var olan sorunlara karşı çözüm önerileri sunar ve yeni stratejiler belirler.

–          Danışana, kendine ve değerlerine sahip çıkmayı öğretir.

–          Danışan için onun ruhsal ve fiziksel özellikleri doğrultusunda belirli hedefler koyar ve bu hedeflere varabilmek için danışanı yönlendirir.

–          Danışanın hedefe varma noktasında kendi kendisini engellemesini ortadan kaldırmaya çabalar.

–          Yaşam koçu, eğer danışanda ağır bir depresyon ya da ruhsal bir problem sezerse vakit kaybetmeden onu bir psikologa veya psikiyatriste yönlendirir, yönlendirmelidir.

Tavsiye Edilen Konular:

Konuyla İlgili Etiketler:

Bir Cevap Yazın