Yükseklik Korkusu - Akrofobi | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
 

Yükseklik Korkusu – Akrofobi

YÜKSEKLİK KORKUSU

Akrofobi. Yüksek bir yerden korkmak demektir. Bu yüzden uçma korkusuyla karıştırıldığına sık rastlanır. Ancak akrofobi, uçma korkusuna nazaran toplumda çok daha fazla görülen bir durumdur. Rahatsızlığın derecesi önemlidir. Kişi bu dereceye göre bir binanın yüksek katlarından da korkabilir bir merdivenden yukarı doğru çıkmaktan da. Toplumdaki pek çok insanda görülür. Aslında boşluktan tedirgin olmak gibi anlaşılsa da esasında bir denge sorunudur. Gözün yüksek bir yerden aşağıya bakmasıyla uzaklığı hesaplayamamasının beyne verdiği mesaj ile ayakların yere temas etmesinin beyne verdiği mesaj beyinde çelişki oluşturur. Yükseklik korkusunun ortaya çıkması da işte bu çelişkiye bağlıdır.

Bu durumu yaşayan bireylerin hayat kalitesi düşüktür. Çünkü fobinin derecesine göre kişi yüksek olabileceğini varsayarak daha önce gitmediği yerlere gitmemeyi tercih eder. Hatta bazen yüksek katta olduğu gerekçesiyle arkadaşlarına bile gitmeyebilir.

 

NEDENLERİ

Genel anlamda çoğu insanda var olan bir durumdur yüksekten korkmak. Bunu henüz hiçbir yaşantısı olmayan bebeklerin yüksek bir yerde bulunduklarında ağlamaya başlamalarından çıkarabiliriz. Akrofobi normal olan yükseklik korkusuna karşı aşırı tepki verme durumudur. Uzmanlar bu durumun kişinin geçmiş yaşantısında herhangi bir yerden düşmesinden ya da çevresindeki bireylerin yüksek yerlere karşı aşırı tepki vermelerinden kaynaklandığını savunurlar.

 

BELİRTİLERİ

Yükseklik korkusu yaşayan kişi korkmasına neden olacak bir durumla karşılaştığında örneğin yüksek bir yerde bulunma mecburiyetinde kaldığında yoğun bir baş dönmesi yaşadığını sanabilir. Bu yüzden de toplumda akrofobinin baş dönmesiyle karıştırıldığına sık rastlanır. Ancak yükseklik korkusu olan kişinin o esnada hissettiği baş dönmesinden daha farklıdır. Kişi kendi vücut dengesine güvenemez ve tutunacak, destek sağlayacak bir şeyler arar. Belirtileri genel olarak diğer fobilerden daha farklı değildir. Terleme, kalp çarpıntısı, titreme, ağlama gibi fiziksel belirtilerin dışında psikolojik anlamda kilitlenme ve sağlıklı kararlar verememe durumları da yaşanabilir.

 

TEDAVİSİ

Akrofobi tedavisinde en çok kişinin aşama aşama ya da birden bire korktuğu durumla karşılaşması ile korkunun ortadan kalkması üzerinde durulur. Genellikle de bu yöntemle sonuç başarıya ulaşmış olur. Ancak bazen kişi kendindeki baş dönmesini akrofobi zannedebilir. Hastanın daha ciddi bir rahatsızlığın var olması durumunu göz önüne alarak bir uzmana görünmesinde fayda vardır.

Tavsiye Edilen Konular:

Konuyla İlgili Etiketler:

Bir Cevap Yazın