Zeka Nedir, Zeka Testleri | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
 

Zeka Nedir, Zeka Testleri

ZEKA NEDİR?

Genel olarak insanın düşünme, akıl yürütme, objektif gerçekleri algılama, yargılama ve sonuç çıkarma yeteneklerinin tamamı anlak, dirayet olarak tanımlanan zekanın aslında birçok tanımı vardır. Çeşitli şekillerde tanımlanan zekanın buna bağlı olarak farklı içerik ve kriterlerde birçok ölçme testi yer alır.

 

Öncelikle zeka testlerini uygulanan kişi sayısını göz önüne alarak bireysel zeka testleri ve grup zeka testleri olmak üzere 2 gruba ayırmak gerekir. Bireysel zeka testleri bir uygulayıcı tarafından bir kişiye bir defada uygulanır. Grup zeka testleri ise birden fazla kişiye uygulanma özelliğine sahiptir. Bu yüzden puanlama ve sonuçları değerlendirme açısından grup zeka testleri bireysel zeka testlerine göre daha az zaman kaybettirir ve daha kolaydır.

 

BİREYSEL ZEKA TESTLERİ

 

-Stanford Binet Ölçeği: Zeka çok farklı değerlendirme yöntemleri bulunmasına rağmen en çok IQ testleri / Stanford Binet Ölçeği ile ölçülmektedir.

ilk olarak zeka yaşı kavramı bu testte kullanılmıştır. Bireyin takvim yaşı ne olursa olsun testte on yaş düzeyi sorularını cevaplamışsa bireyin zeka yaşı ondur. Eğer bireyin takvim yaşı 8 ise zeka yaşı ileri, takvim yaşı 11 ise zeka yaşı yaşıtlarından bir yıl geridir diye nitelendirmişlerdir. Stanford Binet Ölçeği, bir kutunun içinde her yaş grubuna uygun olarak hazırlanmış malzemelerden oluşur.

 

ÖRNEK STANFORD BİNET ZEKA TESTİ

Yaş 4:

Anlayış: “Ne yaparsın?”

-Uyku gelince

-Üşüyünce

-Acıktığın zaman

Yaş 7:

Farklarını söylemek:

-Sinekle kelebek

-Taşla yumurta

-Tahtayla cam

Yaş 12:

“3 şey nasıl birbirine benzer?”

a) Yılan, inek, serçe

b) Kitap, öğretmen, gazete

c) Yün, pamuk, deri

d) Bıçak, kuruş, demir tel

e) Gül, patates, ağaç

 

-Wechsler Yetişkinler Zeka Ölçeği: Bu testteki maddeler Stanford Binet Ölçeğindeki gibi yaşa göre gruplanmamış, gittikçe zorluğu artan alt testler şeklinde sıralanmıştır. Ölçekteki alt testler şunlardır:

 

Sözel Alt – Testler: Genel bilgi, sayı dizileri, sözcük dağarcığı, aritmetik, anlama ve yargılama, benzerlikler

 

Performans Alt – Testleri: Resim tamamlama, resim düzenleme, küplere desen, parça birleştirme, şifre

 

Wechsler Zeka Ölçeği neticesinde üç ayrı puan elde edilir. 1.) Sözel Zeka Bölümü 2.) Performans Zeka Bölümü 3.) Tüm Zeka Bölümü

 

-Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği: Orijinal Wechsler Zeka Ölçeğinden geliştirilmiş bir ölçektir. Bazı maddeler aynen alınmış bazı maddeler yaş düzeyine göre yeniden biçimlendirlimiştir. Mevcut alt testleri şunlardır:

 

Sözel Alt – Testleri: Genel Bilgi, benzerlikler, aritmetik, sözcük dağarcığı, yargılama ve kavrama, sayı dizisi

 

Performans Alt – Testleri: Resim tamamlama, resim düzenleme, küplere desen, parça birleştirme, şifre

 

 

GRUP ZEKA TESTLERİ

 

Bu testlere kağıt – kalem testleri de denmektedir. Çünkü genellikle kağıt üzerine işaretleme yapmaya dayalı testlerdir. Grup zeka testleri zaman açısından daha verimlidir ve puanlama açısından bireysel zeka testlerine göre daha kolaydır. Ancak genellikle kağıt üzerine işaretlemeye dayalı olduklarından sözel testlerdir ve bu yüzden sözel yeteneği gelişmemeiş kişiler bu testlerden düşük puan alabilmektedir. Bu yüzden güvenirliği bireysel zeka testlerine nazaran düşüktür.

 

 

ZİHİN GELİŞTİRME EGZERSİZLERİ

 

-Düzenli uyku: yetişkinler için en az 8 saat uyku, zekadan yüksek verim alabilmek için şarttır.

 

-Hafif spor hareketleri

 

-Bulmaca çözümü

 

-Gruplandırarak düşünme

 

-Yoga

 

-Meditasyon

 

-Klasik müzik dinlemek

 

-Akıl oyunları ( sudoku, tetris v.b.)

 

Tavsiye Edilen Konular:

Konuyla İlgili Etiketler:

Bir Cevap Yazın