Afformasyon Nedir | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
Gelişim Sözlük
 

Afformasyon Nedir

Afformasyon Nedir

Afformation – Afformasyon – Metodunun en temel tanımı; sorulara dönüştürülmüş bilinçaltı olumlamaları şeklinde yapılabilir. Affirmasyon metoduna benzer şekilde, olumluluk arz eden bir içeriğe sahip olmasına rağmen, söz konusu olumlamalar, affirmasyon metodundan farklı olarak soru şeklinde vücut bulur.

Afformasyon; Affirmation (geleneksel olumlama) yöntemine destekleyici bir bilinçaltı kodlama aracıdır.

Afformasyon tekniğinin altında yatan temel prensip, beynin çalışma mekanizmasının soru-cevap şeklinde olduğu bulgusuna dayanmaktadır. Bir diğer deyişle, zihnin kendine soru sorma ve cevap arama işlemlerinden ilkinin, irade tarafından, bilinçlice pozitif yönde kullanılmasına dayanmaktadır afformasyon yöntemi.

Örnek Afformasyon Cümleleri

Neden çok şanslıyım?

Neden bu kadar çekiciyim?

Neden bu kadar kolay kilo verebiliyorum?

Neden bu kadar zenginim?

Neden herkes beni çok seviyor?

Neden bu kadar azimliyim?

Neden bu kadar çalışkanım?

Beynin çalışma prensibinin, kendine soru sorma üzerine kurulu olduğu keşfinden ortaya çıkarak geliştirilen araştırmalarda, bir insanın günde ortalama 45.000 – 50.000 civarında soru-cevap düşünce kalıbını zihninde gerçekleştirdiği ve söz konusu sorusal düşüncelerin %80 inin olumsuzluk arz ettiği bilinmektedir. Söz konusu sorusal düşüncelerin %99 dan fazlasının bilinçaltı düzeyinde gerçekleştiği bilinmektedir.

Örnek Negatif Zihinsel Sorular

Neden güzel değilim?

Neden bu kadar şanssızım?

Neden hayat bana adil değil?

Afformasyon tekniği, geleneksel olumlama tekniğinin destekleyici unsuru olarak ortaya çıkmıştır, ziraa sade olumlama tekniğinin her bireyde eşit verimlilikte çalışmadığı bilinmektedir. Söz konusu verim farklılığı, farklı bireylerin, var olan bilinçaltı söylemlerinin , kullanılan olumlamalara aynı derecede karşılık verememesidir. Bir diğer deyişle, farklı bireylerin, farklı bilinçaltı direniş seviyeleri mevcuttur. Söz konusu direniş seviyesi, konudan konuya dahi değişmektedir. Örneğin “insanlara güvenirim”, “başkaları ile duygularımı paylaşmaktan ve konuşmaktan zevk alırım” olumlamarına karşın, bir çok kez başkaları tarafından aldatılan bireyin, zihin haritasının, söz konusu olumlamalara onay vermesi daha zordur. Bilinçaltı direniş seviyesi göreceli olarak yüksek olacaktır.

Söz konusu bilinçaltı direnişini minimize etmek için kullanılan afformasyonların doğası, olumluluk arz eden sorular üzerine kuruludur. “Neden bu kadar çok şanslıyım” sorusunu kendine yönelten zihin, yaşamında az da olsa şanslı olduğu tecrübelerine odaklanarak, zihin haritasında, bu soruya karşılık veren düşünce kalıplarını güçlendirmektedir. Bir diğer deyişle, geleneksel olumlamaların karşılık alma olasılığını yükseltici zemini hazırlama görevini üstlenmektedir afformasyon yöntemi.

Affirmasyon ve Afformasyon Tekniklerinin Kullanım Şekli

Geleneksel olumlama tekniği ile afformasyon metodunun kombinasyonunun, bilinçaltı kodlamada daha fazla başarı ve verimlilik arz ettiği bulgusuna dayanarak aşağıdaki kullanım talimatı tavsiye edilir;

1: Affirmasyon, 2: Afformasyon

1. “Başka insanlarla buluşmaktan ve sohbet etmekten zevk alırım”

2. “Neden başka insanlarla buluşmaktan ve sohbet etmekten çok zevk alıyorum”

1. “Güçlü ve sabırlı bir karaktere sahibim”

2. “Neden bu kadar çok güçlü ve sabırlı bir karaktere sahibim”

1. “Çevremdeki herkes beni sever ve bana saygı duyar”

2 “Neden çevremdeki herkes, beni sever ve bana saygı duyar”

Konuyla İlgili Etiketler:

Bir Cevap Yazın