Hipnoz Tehlikeli midir | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
Gelişim Sözlük
 

Hipnoz Tehlikeli midir

Hipnoz Tehlikeli midir

Hipnoz tamamiyle bir farkındalık halidir ki, hipnoz sürecinde hipnoz altında olan bireyin çevre ile iletişimi devam etmektedir. Hipnoz seansı süresince birey kendisine verilen söylemleri iradesi ile yargılar ve zihinsel olarak işler. Ancak hipnoz altındaki bireyin, izin verdiği telkinler zihin tarafından kabul edilir, bireyin istemediği hiç bir söylem kalıbı zihin tarafından kabul edilmez.

Örneğin sigarayı bırakmayı gerçekten istemeyen bir bireyin, üçüncü bir kişinin ısrarı veya zorlaması ile hipnoz terapisi sürecine girdirilmesi, bireyin sigara bırakmasını sağlayamaz.

Aynen sigara bıraktırma konusunda olduğu gibi, tüm diğer hipnoz terapi konularında da bireyin isteği temel kriterdir. Bir diğer deyişle; hipnoz altında bulunan birey, hipnozu yapan kişinin emirleri veya talimatları altında değildir, sadece kendisinin izin verdiği noktaya kadar hipnoz uzmanının rehberliğini veya telkinlerini kabul etmektedir.

Bunun en önemli sebebi, hipnozun tanımından da anlaşılabileceği gibi, hipnozun tamamen bir farkındalık durumu çerçevesinde gerçekleştiği gerçeğidir.

Bir çok birey, hipnoz sırasında bir sırrının ortaya çıkarılmasından korktuğunu anonim bir şekilde bildirmiştir. Bu noktada bilinmesi gerekir ki, hipnoz esnasında, bireyin konuşmak istemediği hiç bir konu hakkında konuşmaya zorlanamaz, ziraa hipnoz altındaki bireyin farkındalığı devam etmektedir. Bir diğer deyişle, hipnoz altında olan kişi, konuşmak istemediği bir deneyimini, tecrübesini reddebilmektedir.

Bazı şehir efsane kanılarının aksine, hipnozdan çıkamama gibi bir durum söz konusu değildir. Tam aksine, hipnoz süresince, hipnoz altında bulunan birey istediği her an kendi iradesi ile hipnozu reddedip sonlandırabilir.

Hipnoz Terapisi öncesi, uzman hastası ile kullancağı telkin kalıpları hakkında bilgilendirme yapar, kullanılacak pozitif telkin kalıpları terapi öncesi hasta tarafından kabul edildiği takdirde, hipnoz terapisi başarıyla tamamlanabilir.

Özet olarak; hipnoz; bireyin, bilinçaltı zihni ile temasının bir uzman rehberliğinde yoğunlaştırıldığı bir bilinç düzeyidir.

 

Konuyla İlgili Etiketler:

Bir Cevap Yazın