Otohipnoz Nedir | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
Gelişim Sözlük
 

Otohipnoz Nedir

Otohipnoz Nedir

Otohipnoz veya kendi kendine hipnoz; bireyin kendi zihin diyarı ile farklı bir farkındalık seviyesinde temasa geçerek, bilinçaltına, iradesi doğrultusunda müdahale veya hükmetmesini sağlayan bir çalışmadır.

Bilinçaltını bir bilgisayar işletim sistemi gibi düşünebiliriz. Bireyin doğumundan bugüne, mesajların depolandığı, depolanan mesajların veritabanını oluşturduğu dev bir işletim sistemidir bilinçaltı. Söz konusu kayıtlar, bireyin, kendisi ve dış dünya olgularına karşı algısıal duruşunu oluşturmaktadır. Oluşan algı ise, bireyin, kararlarını, davranış şekillerini ve kim olduğunu belirlemektedir.

Carl Gustave Jung dediği gibi “Bizler bilinçaltımızın ifade şekilleriyiz”.

Yukarıdaki bilgiler ışığında, hipnoz bilimi, bireyin kendinde değiştirmek istediği herhangi zihin harita temelli karakteristik özelliğini, bilinçaltına hükmetme yetisini kazandırarak elde etme şansı vermektedir.

Oto hipnoz veya Kendi kendine hipnozun, temelinde bireyin kendi beyin evresini rahatlama evresine sokabilme ve bu evreye girdikten sonra zihnine telkin kalıpları göndermesi yatmaktadır. Bu aşamada, birey nefes tekniklerinden faydalanabileceği gibi, imajinasyon veya imgeleme tekniklerini de kullanarak farklı farkındalık (bilinç) evresine geçebilmektedir.

Oto hipnozun başarısı yapılan pratiklerle doğru orantılıdır. Bir diğer deyişle, bireyin, bilinaltına hükmetmesi zamanla öğrenilen, öğrenildiği zaman da bireyin yaşamına katma değer katacak etkin bir yöntemdir.

Otohipnoz bir tedaviden ziyade, bireyin kendi zihni ile arkadaş olma ve bu arkadaşlığın doğurduğu yönlendirme etkisinden faydalanma sanatıdır ki, bireyin yaşam kalitesini arttırmaya yönelik önemli bir adımdır.

Otohipnozun kullanım alanları geniştir. İnsan düşünce gücünün etkilediği tüm alanlarda kulanılabilmektedir. Bu alanların en başında bireyin kendisi gelmektedir. Topluluk karşısında sunum yapacak bireyin, otohipnozla, zihnini başarılı, sakin ve huzurlu bir sunuma programlayabilmesi oldukça kolaydır. Kullanacağı telkin kalıpları, sunumu yapacak bireyin, sunumları zaten oldukça kolay yapabilen başka bir bireyin algısal duruşu doğrultusunda programlaktan ibarettir.

Çalışmada kullanılacak telkin kalıplarının bir uzman tarafından hazırlatılması başarıyı arttırcaktır.

Bireyin yaşamını çok daha derinden etkileyen bazı durumlarda, bir uzman eşliğinde hipnoz terapi uygulaması daha etkin olacaktır, ziraa hipnozu kendine apan bireyin, iradesi ile ortaya çıkan yönlendirme, bireyin mutlak faydasına olmayabilir.

Konuyla İlgili Etiketler:

Bir Cevap Yazın