Subliminal Mesaj Nedir | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
Gelişim Sözlük
 

Subliminal Mesaj Nedir

Subliminal Mesaj Nedir

Subliminal veya sübliminal mesajların Türkçe karşılığı bilinçaltı mesajları şeklinde açıklanabilir. Subliminal mesajların temelinde, insanın beş duyu organı ile bilinçli bir şekilde algılayamadığı bir uyarıcı ile karşılaştırılması sonucu bilinçaltının uyarılıma prensibi yatmaktadır.

Örneğin audio (sesli) subliminal mesajlar, insanın kulağı tarafından duyulmamakla beraber bilinçaltı tarafından algılanmaktadır. Söz konusu bilinçaltı audio mesajları, bilinçaltını hedef alarak, bilinç düzeyini safdışı bırakmak üzere hazırlanırlar.  İnsan kulağının bilinçli olarak duyamayacağı fakat insan beyninin algıladığı audio ses düzeyi ve frekans aralığında gerçekleştirilir bu teknik.

Bir diğer subliminal tekniği ise görsel sübliminal mesaj şeklinde adlandırılabilen, herhangi bir resim karesinin içine bilinçlice, anlaşılmayacak şekilde entegre edilen sembol veya öğelerden oluşmaktadır. Bilinenin aksine, görsel subliminal mesajlar, bilinçlice, ilk bakışta anlaşılmayan görsel öğrelere verilen addır. Örneğin, herhangi bir dizide, arka planda duran ve bilinçlice algılanan bir resim bilinçaltı mesaj (subliminal) özelliğini taşımamaktadır. Aksine, görsel bilinçaltı mesajını, görebilmek için herhangi bir videodaki resim kareleri teker teker farklı ekipmanlarla inceleme gerektirmektedir.

Subliminal tekniğinin yegane hedefi “bilinci” safdışı bırakarak bilinçaltına istenilen mesajı ulaştırmaktır. Bir diğer deyişle, bilinçaltını, bilincin sorgusuna tabi tutmadan ikna etmektir hedef.

Subliminal mesajların kullanım alanları geniştir. Eğitim, Ordular, pazarlama ve reklam, psikoloji bilimi ve kişisel gelişim dönüşüm alanları bilinçaltı mesaj tekniğini en yoğun kullanıldığı alanlardır.

Bilinçaltı mesajların, bireyi, karar aşamasında etkileme gücü nedeniyle, istemdışı kullanımlara karşı yasaklanmıştır. Kişisel gelişim ve dönüşüm alanında kullanılan, bireyin isteği üzerine oluşturulan subliminal telkinlerin kullanımı serbesttir.

Konuyla İlgili Etiketler:

Bir Cevap Yazın