Subliminal Reklam | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
Gelişim Sözlük
 

Subliminal Reklam

Subliminal Reklam

Subliminal reklam adında anlaşılabileceği gibi subliminal mesajlar barındıran reklam çeşitleridir.

Genelde visual subliminal öğeler bulundurulur. Bir hamburger reklamının, yeşilliklerinin arasına bilinçlice ilk bakışta anlamlandırılamayacak şekilde banknotun yerleştirilmesi veya cinsellik çağrıştırıcı bir görselin ilk bakışta insan gözüyle anlamlandırılamayacak şekilde  bir krem reklamında kullanılması subliminal reklamlara örnektir.

Subliminal reklamların hedefi, olası tüketiciye, bilinçaltı seviyesinde reklamı yapılan ürün veya hizmete karşı zihnin uyarılmasını ve ilgili ürün veya hizmete karşı bilinçaltı seviyesinde olumlu duygu ve sempati oluşmasını sağlamaktır. Tüm bu duygu ve zihinsel eğilimlerin oluşturulmasındaki yegane amaç; ilgili ürün veya hizmeti satın alma olasılığını arttırmaktır. Bir diğer deyişle, olası tüketiciyi, biinçaltı seviyesinde ikna etmektir.

Reklam veya pazarlama alanlarında kullanılan subliminal tekniğinin etikliği günümüzde halen tartışılmaktadır. Her ne kadar kişisel gelişim ve psikolojik tedavi alanlarında etkin bir şekilde kullanımı devam etse de, pazarlama ve reklamcılık alanlarında bireylerin istekleri dışında uygulanan bu teknikler bize göre etik değildir. Ziraa her teknolojik gelişme de olduğu gibi, ilgili gelişme insanoğlunun yararına da, zararına da kullanılabilmektedir. Bu noktada esas alınması gereken prensip, bireyin rızası, istemesi ve bilinçlendirilmesidir. Herhangi bir bireye, arzu ettiği kişisel gelişim hedefine ulaşması, rıza ve öz irade çerçevesinde, subliminal teknikler ile destek verilmesi tamamen tıbbi ettik ve kanunen meşrudur. Buna karşın, irade dışı, rızası olmadan herhangi bir ürün veya hizmetin satış oranlarının arttırılması, bir diğer deyişle X,Y,Z şirketlerinin menfaatleri için subliminal tekniklerinin kullanımı etik değildir.

Subliminal tekniklerin kullanımı tamamen, kullanılan bireyin öz menfaat ve çıkarları ile örtüşmek, rıza ve irade çerçevesinde kullanılması  meşru ve etkindir.

Konuyla İlgili Etiketler:

Bir Cevap Yazın