Subliminal Reklamlarda Cinsel Öğelerin Kullanımı | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
Gelişim Sözlük
 

Subliminal Reklamlarda Cinsel Öğelerin Kullanımı

Subliminal Reklamlarda Cinsel Öğelerin Kullanımı

Görsel subliminal öğelerde – Subliminal Reklamlarda –  neden cinsellik ile bağlantılı semboller kullanılır?

Görsel subliminal mesajların yegane hedefi, ilgili mesajın mümkün olduğunca en büyük kitleye ulaştırmaktır. Bir diğer deyişle, belirli bir sembol ile ön planda duran öğeye yönelik olumlu duygular beslenmesini sağlamaktır esas amaç.

Örneğin bir şirket logosuna karşı farkında olmadan sempati duyulmasını sağlamak, söz konusu logoya karşı olumlu duygular besletmek ve nihayetinde ilgili şirketin marka değerini ve bilinirliliğini arttırma gibi bir hedef bilinçaltı görsel mesajın kullanılma alanına girmektedir.

Bir filme olan ilginin, veya yorumların olumlu olmasını sağlamak, bireylerin ilgili filme iç sesleri ile sempati duymasını sağlamak bir diğer hedef örneğidir.

Bir ürün veya hizmete karşı bilinçaltı seviyesinde olumlu duygular beslenmesini sağlamak, ilgili ürünün veya hizmetin satın alım kararını motive etmek de bir görsel subliminal hedefidir.

Yukarıda bahsedilen hedeflerin başarılı bir şekilde yakalanması için, insanoğlunun zihinsel eylemleri referans alınır. Bir diğer deyişle “ikinci gizli öğe nasıl bir içerikten oluşmalıdır ki insanlar buna karşı yakınlık hissetsin ve bu doğrultuda birinci açık öğeye karşı olumlu duygular beslesin” sorusunun cevabı aranır.

İnsanoğlunun istedikleri ve sevdikleri görecelidir. Herkes yeşil bir rengi sevmeyebilir, herkes bir tarla portresini sevmeyebilir. Bazı bireyler hamburger resminden tiksinirken, bazılarının iştahları açılır. Bu nedenle şu şekilde bir sonuca varılır, insanların istek ve arzuları görecelidir.

Cinsel eğilim veya cinsel arzu ise her bireyin içinde bulunan fizyolojik (biyolojik) temelli göreceli olmayan bir zihinsel eğilimdir. İnsanoğlu cinsel bir varlıktır. Her ne kadar kütürel, dini veya toplumsal normlar doğrultusunda cinsellik çok fazla dillendirilmeyen bir konu olsa da, kadın, erkek tüm insanların belirli ölçülerde cinsel arzuları mevcuttur.

Bu nedenle, resim veya video formatındaki görsel subliminal mesajlarda cinsel öğenin kullanılması, yukarıda bahsedilen hedeflere ulaşmanın en etkin yoludur. Birinci öğenin arkasına gizlenmiş olan ikinci öğenin cinsellikle ilgili bir mesaj arz etmesi, insanoğlunu birinci öğeye karşı bilinçaltında olumlu duygular ve sempati beslemesini sağlamaktadır.

Her ne kadar birey, kendi cinsel arzularını toplum içinde sözel ve davranışsal saklasa da, o bir cinsel varlıktır ve cinsellikle ilgili olan bir mesaj zihnini uyarmaktadır.

Cinsellik öğesini kullanan bilinçaltı mesajları, zihni uyararak, ilgili görsele dikkat çekmeyi ve igili görsele karşı sempati oluşmasını sağlar, bu ise nihayetinde bir görselin tüketimini ve bilinirliliğini arttırır.

Konuyla İlgili Etiketler:

Bir Cevap Yazın