Subliminal Teknikler | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
Gelişim Sözlük
 

Subliminal Teknikler

Subliminal Teknikler

Subliminal Teknikler – Yöntemler kendi içlerinde iki ana gruba ayrılmaktadır. Görsel subliminal mesajlar ve işitsel subliminal mesajlar.

Görsel bilinçaltı mesajlar yoğunlukla reklam, logo, film ve dizilerde farklı visual teknikler kulanılarak oluşturulmaktadır. Görsel subliminal öğelerde genelde, insan gözünün ilk bakışta bilinçli olarak algılayamayacağı, ana resmin içine ikinci bir resim gizlenmiştir. Görsel öğeye bakan birey, gözün ilk bakışta algılayamadığı ikinci resmin mesajını bilinçlice işleyip, sorgulamamaktadır. Buna karşın, bilinçaltı ikinci resmi algılayarak kayıt eder. Böylece “bilincin” sorgulama fonksiyonundan kurtulan ikinci resim doğrudan bilinçaltına yerleştiriliş olur.

Neden Görsel Subliminal Mesaj Kullanılır?

Örneğin bir şirket logosuna karşı farkında olmadan sempati duyulmasını sağlamak, söz konusu logoya karşı olumlu duygular besletmek ve nihayetinde ilgili şirketin marka değerini ve bilinirliliğini arttırma gibi bir hedef bilinçaltı görsel mesajın kullanılma alanına girmektedir.

Görsel Subliminal mesajlarda kullanılan bir diğer teknik ise 25. Kare bilinçaltı görselidir. Bu teknikte, bir filmi seyreden izleyicilere 1 saniyede 24 kare resim göstermek yerine toplam 25 kare resim gösterilir. İnsan gözünün kapasitesi, bireyin, söz konusu 25. Kare resmi bilinçlice görüp, sorgulamasına izin vermez ve 25. Karede bulunan resimin mesajı doğrudan bilinçaltına kaydedilerek, sanki bireyin kendi iç sesinin mesajıymış gibi bir zihin aktivesi oluşturulmaya çalışılır.

Subliminal video veya subliminal resim şeklinde de adlandırılır.

İşitsel bilinçaltı mesajlar yoğunlukla psikolojik tedavi ve kişisel gelişim alanlarında audio teknikleri kullanılarak gerçekleştirilmektedir. İşitsel subliminal öğelerde hedef belirli bir konuda bütünleştirilmiş olumlama mesajlarının “bilinç” bariyerine takılmadan doğrudan bilinçaltına ulaştırılmasıdır. Aynen görsel bilinçaltı mesajlarında olduğu gibi, üst öğenin yani farklı bir müziğin, altına ikinci bir öğe yani bilinçaltı mesajları yerleştirilir. İnsan kulağı, birinci öğe olan doğal müziği algılar iken, gizlenmiş ikinci öğe olumlama mesajlarını bilinçlice algılayamaz ve bu mesajlar doğrudan bilinçaltına ulaştırılır.
Subliminal telkin veya subliminal cd şeklinde adlandırılan bu teknikte yegane hedef, bireyin bilinçaltında varolan olumsuz söylem kalıplarını, bireyin lehine işleyecek şekilde yeniden programlamaktır.

Konuyla İlgili Etiketler:

Bir Cevap Yazın