Goldberg Depresyon Testi | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
Goldberg Depresyon Testi

Buradaki depresyon testi dünyaca ünlü Alman psikiyatrist Ivan K. Goldberg tarafından geliştirilmiştir. Aşağıdaki soruların tamamına cevap verdikten sonra HESAPLA’yı tıklayınız. Hesaplamada Goldberg ölçeğinde edineceğiniz puan depresyon eğilim testi sonucuna ulaşmanızı sağlayacaktır.

Goldberg depresyon ölçeğinde, depresyon semptomlarınızın olup olmadığını veya ne derece olduğunu görebilirsiniz. Ölçeği aynı zamanda tedavi sürecinde olanlar iyileşme derecelerini ölçmek için kullanabilmektedir. %5’lik bir değişim iyileşme veya kötüleşmeye işaret etmektedir. Soruları cevaplarken sadece son 14 günlük zaman dilimindeki kişisel durumunuzu referans alınız.

Soruları kendi görüş açınıza göre değerlendiriniz. Örneğin ‘’Ben Başarılı Değilim’’ ifadesinin, şuan içinde buluğunuz konum veya pozisyondan bağımsız olarak, sizin kendinizi son 14 günde kendinize ifade şeklinizle ne kadar uyumlu olup olmadığına göre cevap veriniz. Unutmayın ki çok başarılı olmak ile bireyin kendini başarılı bulması arasında önemli fark vardır.

Uyarı: Test sonucu, son teşhis değildir ve bu şekilde algılanmamalıdır. Test, uzman teşhisin yerine geçemez. Depresyon hastalığının temel belirtileri doğrultusunda hazırlanmıştır ve bireyin kendi tecrübelerine, algısına ve doğru cevaplamasına bağlıdır.

basla