Myers- Briggs Kişilik Tipi Testi | Degisimehazirim.com
arkaplan
Hoşgeldiniz, ücretsiz üye olmak için tıklayın
Myers- Briggs Kişilik Tipi Testi

Myers-Briggs Kişilik Tipi Göstergesi(MBTI), psikometrik bir soru dizini ile bireylerin dünyayı nasıl algıladığı ve kararlarını nasıl verdiklerini ortaya koyan bir analizdir.
İlk olarak İsviçreli psikiyatrist olan Carl Jung tarafından 1921 yılında temelleri atılan yöntem, 2. dünya savaşı döneminde işçilerin kişilik tiplerinin belirlenerek daha verimli çalışma sağlanması amacıyla Isabel Briggs Myers tarafından ilerletilmiştir.
Myers-Briggs Kişilik Tipi Testine bireylerin verdiği cevaplara bağlı olarak kişilik tipleri 16 grup altında toplanır. Her kişilik grubunun karar alma mekanizmaları ve düşünce sistemlerinde farklılıklar vardır. Bunlar; bireylerin kariyer tercihlerini daha doğru yapması, güçlü-zayıf yönlerinin, ilişkilerinin, alışkanlıklarının farklındalığında olmasını sağlayacak unsurlardır.
Lütfen testte yer alan tüm sorular için size en yakın olan seçeneği işaretleyiniz.

Uyarı: Test sonucu, son teşhis değildir ve bu şekilde algılanmamalıdır. Test, uzman teşhisinyerine geçemez. Anksiyete’nin temel belirtileri doğrultusunda hazırlanmıştır ve bireyin kendi tecrübelerine, algısına ve doğru cevaplamasına bağlıdır.

basla